Görüş KİM KİMDİR

Yusuf Kaplan bir fitneci mi?

İstanbul Sözleşmesi Ak Parti’yi destekleyenleri ikiye bölmüş durumda. Parti içinde fitne çıkarmak isteyen Kemalistler, PKK’lılar, sözde solcular ve Yahudi Sabetayist Soner Yalçın’ın sahibi olduğu Oda TV bile “Kademci” olurken, metni okuyup okumayan..

Yusuf Kaplan bir fitneci mi?

İstanbul Sözleşmesi Ak Parti’yi destekleyenleri ikiye bölmüş durumda. Parti içinde fitne çıkarmak isteyen Kemalistler, PKK’lılar, sözde solcular ve Yahudi Sabetayist Soner Yalçın’ın sahibi olduğu Oda TV bile “Kademci” olurken, metni okuyup okumayan binlerce iyi niyetli kişi de sözleşmenin yılmaz bir düşmanı hali gelmiş durumda. 

Bu yazının konusu İstanbul Sözleşmesinin içeriği değil. Yazımızda İstanbul sözleşmesi üzerinden Ak Parti’yi ve dolaylı yoldan Erdoğan’ı hedefe koyan Yenişafak yazarı Yusuf Kaplan’ı irdeleyeceğiz.

Yusuf Kaplan “İslami camiadan” çıkmış bir isim. Seveni, değer vereni çok. Kendince bir “medeniyet tasavvuru” kurmuş bir “münevver”. Daha doğrusu kendini öyle pazarlıyor.

Peki İslamcı Yusuf Kaplan’ın yıllardır yazıp çizdiği medeniyet tasavvurunun içinde neler var? Lafı eveleyip gevelemeden söyleyelim; Kant, Nietche, Hegel ve Gazali var… Batılı filozoflardan örnek vermeyi çok seven Yusuf Kaplan bunların yanına bir de hayatı boyunca sürekli fikir değiştirmiş İslam alimi Gazali’yi de koyarak kendince bir medeniyet bilinci inşa etmeye çalışıyor.

Bir Müslümanın medeniyet tasavvuru Kuran ve sünnet odaklı olmalıdır. Hikmeti bir cama benzetecek olursak Kuran-ı Kerim camın bütünüdür. Batılı filozofların fikirleri ise doğruyu söylüyor olsalar bile yere düşüp kırılan o camın bir parçasıdır. Bütünden uzak bir parçası…

Yusuf Kaplan’ı okumadıysanız okumayı deneyebilirsiniz. Erdoğan’a “manyak mısın sen” göndermesini, bakan fırçalamasını, HDP ile PKK’yı ayıran İP’li Yavuz Ağıralioğlu’nu güzellemesini, Canan Kaftancıoğlu ve Alparslan Kuytul duyarı haricinde aklınızda bir süre sonra hiçbir şeyin kalmadığını ve Müslümanların hiçbir sorununa gerçekçi ve daha önce kimsenin pek dillendirmediği bir çözüm önerisinde bulunamadığını göreceksiniz.

Bu bağlamda Yusuf Kaplan Yenişafak’tan çıkmış bir diğer isim Dücane Cündioğlu ile benzerlik gösteriyor diyebiliriz.

Yusuf Kaplan’ın fitneci olup olmadığı bu yazıdan çıkarılacak bir hüküm değil. Ancak bu durum Yusuf Kaplan’ın “kafa karıştırılog” bir egoist olduğu ve özellikle genç müslüman zihinlerin kendisinden uzak durması gerçeğini örtmemektedir.

Tugam.org

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL