Dış Güvenlik Haberler

Yunan basını: Türk savaş gemileri harekete geçti

Başkan Erdoğan’ın “Biz sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve Barbaros Hayrettin’i göreve gönderdik” çıkışından sonra Yunan medyasını korku sardı. Yunan basınında “Türk savaş gemilerinde hareketlenme var” şeklinde haberler çıkmaya başladı. Türkiye;..

Yunan basını: Türk savaş gemileri harekete geçti

Başkan Erdoğan’ın “Biz sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve Barbaros Hayrettin’i göreve gönderdik” çıkışından sonra Yunan medyasını korku sardı. Yunan basınında “Türk savaş gemilerinde hareketlenme var” şeklinde haberler çıkmaya başladı.

Türkiye; Yunanistan ve Mısır’ın, Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne aykırı olarak imzaladığı Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Anlaşmasını “yok hükmünde” ilan etti.

Dün Başkan Recep Tayyip Erdoğan da konu ile alakalı yaptığı değerlendirmede Merkel’in ricası sonrası sondajı durdurduklarını ve Atina ile müzakereye açık olduklarını ancak Yunanistan’ın sözünde durmadığını belirtti. Açıklamasının devamında “Biz sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve Barbaros Hayrettin’i göreve gönderdik” diyen Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra Yunan medyası “Çanakkale Boğazından geçen Türk donanmasına ait 3 fırkateyn G.Ege’ye doğru yol alıyor. Gemiler şu anda Sakız Boğaz’ında” haberlerini paylaşmaya başladı.

TÜRKİYE RESTİ ÇEKTİ: YOK HÜKMÜNDEDİR

Aralarında deniz sınırı bile bulunmayan Mısır ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’de adeta korsan bir anlaşmaya imza attı. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye, bu anlaşmayı 4 ana başlıkta “yok hükmünde” ilan etti.

1-) ADALAR YETKİ ALANI OLUŞTURAMAZ: Türkiye, Yunan adalarının karasuları dışında deniz yetki alanı oluşturamayacağının altını çizdi. Buna göre bölgedeki Yunan adaları dikkate alınarak Mısır ile Yunanistan arasında deniz sınırı belirlenemez. Türkiye bu gerekçe için uluslararası yargı kararlarını örnek olarak gösterdi.

2-) DENİZ SINIRLARIMIZA AYKIRI: İki ülke arasında imzalanan korsan anlaşma, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de BM’ye bildirdiği deniz sınırlarını ihlal etmektedir.

3-) TÜRKİYE-LİBYA DENİZ SINIRINI İHLAL EDİYOR: Korsan anlaşma; Türkiye’nin, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile imzaladığı deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını ihlal ediyor.

4-) TPAO RUHSATLARI DA İHLAL EDİLİYOR: Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın, Akdeniz’de petrol arama için aldığı ruhsatlar da korsan anlaşma ile ihlal ediliyor.

DOĞU AKDENİZ’DE GÖVDE GÖSTERİSİ HAZIRLIĞI

Doğu Akdeniz’de gerilim tırmanırken, Türkiye bir Navtex daha yayınladı. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı’nın internet sayfasında yer alan bilgiye göre; 10-11 Ağustos tarihleri arasında Antalya’nın Akdeniz açıklarında atış eğitimleri düzenleyecek. Türkiye’nin Navtex ilanı bir meydan okuma olarak dünya basınında yorumlanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL