KİM KİMDİR Özel

“Youtube’daki FETÖ” dosyasını açıyoruz

Sözler Köşkü, Hayalhanem, Çay House (Maksat 114) ve Çınaraltı… Youtube’da vakit geçirmeyi seven biriyseniz bu saydığımız kanallar size pek yabancı gelmeyecektir. Takipçi sayıları ve izlenmeleri milyonları bulan bu sözde “İslamî”..

“Youtube’daki FETÖ” dosyasını açıyoruz

Sözler Köşkü, Hayalhanem, Çay House (Maksat 114) ve Çınaraltı… Youtube’da vakit geçirmeyi seven biriyseniz bu saydığımız kanallar size pek yabancı gelmeyecektir. Takipçi sayıları ve izlenmeleri milyonları bulan bu sözde “İslamî” Neo Nurcu kanallar dindar gençler arasında çok moda. Ancak “dinimizi gençlerin diliyle anlatıyorlar” sandığınız kanallar pek masum olmayabilir. Analizimizde bu sorunun yanıtını arayacağız: Bu yeni nesil “abiler”in arkasında FETÖ mü var? TUGAM Neo Nurcu Youtube cemaatleri dosyasını açıyor…

Her şeye en başından başlayalım… Cemaate hizmet edip daha sonra ayrılan itirafçıların açıklamasına göre bu kanalların asıl “abisi” “Nur Mektebi” kanalının sahibi Uğur Akkafa. Aslında genç Hüseyin Gülercelerin itirafını da gerek yok. Minik bir araştırmayla organizma çözülüveriyor.

Sözler Köşkü’nün kurucusu Fatih Yağcı kanalını kurmadan önce Uğur Akkafa’nın sahibi olduğu Nur Mektebi’nde uzun zaman geçiren bir isim. Daha sonra icazet alıyor ve kendi kanalını kuruyor.

Fatih Yağcı (solda) Uğur Akkafa (sağda)

Fatih Yağcı enterasan bir isim. Genç yaşına rağmen bugün kurduğu kanal 2 milyon takipçiyi geçmiş durumda. Türkiye’nin en büyük İslami Youtube kanalı olduklarını söylüyorlar… Tuttukları büyük ofisler ve masraflı iç dizayn, sahip oldukları yüksek çözünürlüklü kameralar, ışık ve ses imkânları, ilk etapta büyümek için satın aldıkları sosyal medya hesapları, bindikleri arabalar vs nereden geliyor bu değirmenin suyu dedirten türden. Birazcık internet yayıncılığını bilen birisi bu düzeneklerin sıradan desteklerle kurulamayacağını çok iyi bilir…

Para derdi olmayan Fatih Yağcı zamanla gençleri çevresine toplamaya başlıyor. Sohbetlerine katılan gençler “hizmet” aşkıyla yanıp tutuşup bugün Allah rızası için ne yapabilirim diye düşünürken kendilerini bir anda Sözler Köşkü ve Yağcı’nın reklamını yaparken buluyor; Sosyal medya tanıtımları, cemaate gelen gençlerin kafalanması, el ilanı dağıtmak ve himmet toplamak…

Cemaatteki piyonlar el ilanı dağıtırken; ateist, deist ve kendisini müslüman olarak tanımlayıp ancak ibadetlerini yapamayan gençlere ayaküstü “imanî spoilerlar” verip gerisini merak ediyorsan cemaatimize gelebilirsin diyerek kandırıyorlar.

Şah Fatih Yağcı’nın piyonları “ayaküstü” işleri yaparken aralarında sivrilen isimler oluyor. Tahtanın sonuna gelip vezir olan piyonlardan biri de Mehmet Yıldız…

Yıldız’ın dernekteki sohbetleri zamanla çok ilgi çekiyor… İtirafçıların anlattıklarına göre Yıldız’ın sohbetlerinde dernekte adım atacak yer kalmıyor. Şakirtlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Fatih Yağcı Mehmet Yıldız’ı cemaatten uzaklaştırmanın yollarını arıyor.
Tabii benlik terbiyesi için piyonlarına yazdırdığı kitapları kendi ismiyle bastıran Yağcı, sıra kendisinin benlik terbiyesine gelince geri vites yapıyor. (Bu isimler insan-ı kâmil oldukları için(!) terbiyeye de ihtiyacı olmayabilir. Sosyal medya hesaplarında alakalı alakasız attıkları her gönderiye kendi yakışıklı fotoğraflarını koymaları bunun başka bir delili!) Mehmet Yıldız’ı “Fetullah Gülen’e sempatisi olduğu gerekçesiyle” dernekten uzaklaştırıyor. Yıldız’da kendi kanalını Mersin’de kuruyor. Uğur Akkafa’nın ekibi mitoz bölünme yoluyla büyüyecektir…

Mehmet Yıldız’a geçmeden önce Fatih Yağcı hakkında biraz daha kalem oynatmakta fayda var.  Mesela Yağcı’nın kanalındaki videoların sığlığından bahsetmek gerekiyor. Bu cemaatçi abiler ateistlere, agnostiklere cevap vereceğiz derken öne sürdükleri argümanlarla din düşmanlarına resmen “muz orta” açıyorlar. Bunu kendilerinden ayrılan ve ayrı bir kanal kuran “Kafile”nin sahibi Osman Bulut da söylüyor. Donanımsız olmalarına rağmen her türlü yalan ve iftirayı atmaktan geri durmayan ateistlerin karşısına çıkıp Müslümanları haksız çıkartıyorlar.

İkinci husus ise Yağcı’nın kızlarla gece vakti yaptığı “nur sohbetleri” Neo Nurcu abi Fatih Yağcı kızlarla konuşurken “rahat rahat geğire geğire, ossura ossura” konuşmaktan bahsediyor mesela… Yayınlanmayacaklarını düşündükleri lakayıt sohbetler çizmeye çalıştıkları imajla ters düşüyor.

İtirafçıların anlattıklarına göre kızlarla gece sohbetlerinden daha ötesi de var… Ama bu yazıda bu konuya girmeyeceğiz…

Gelelim “Fetullah’a yakın olduğu gerekçesiyle” istenmeyen adam ilan edilen Mehmet Yıldız’a… Yıldız cemaatten “aforoz” edilince soluğu memleketi Mersin’de alıyor. O da ne hikmetse çok kısa sürede derneğini kurup büyütmeyi başarıyor. Bugün “Hayalhanem” kanalının abone sayısı 2 milyona yaklaşmış durumda. Dedik ya yayıncılıkla azıcık alakası olan insanlar bu kadar takipçi kazanmanın çok zor olduğunu bilir. Özellikle “islami” konularda yayın yapıyor ve videolarınızda masraftan pek kaçmıyorsanız…

Mehmet Yıldız’ın üslubu içlerinde en kötüsü diyebiliriz..

“Hepimiz abazayız” deyip kahkaya attığı videosu tam bir skandal. Bir konuşmasında ise sahabeden bahsederken Medinelilerin “karınızı, kızınızı koruyun Cüleybib geliyor” dediğinden kahkahalar atarak bahsediyor.

Mehmet Yıldız’ın kurucusu olduğu “Hayalhanem” kanalının tasarladığı görseller ve attığı başlıklar operasyon kokuyor. Özellikle cinsellik konusunda attıkları başlıklar deyim yerindeyse eşeğin aklına karpuz kabuğu sokan cinsten; Tesettürlü kızlar çirkin midir, Düğün Gecesi Rezaleti Kanınız donacak, Zina 100 TL Evlilik 100 Bin TL (Maksat 114 kanalının başlığı), Sizce Erkeğe Huri Verilirken Cennet’te Kadın Ne Alabilir, Nefes Alsın Yeter (Panik Atak) vs…

Bu kanallar evlilik, aşk, sevgili gibi dindar gençlerin kanayan yaralarıyla ilgili fazla sayıda video çekiyor. Videolar tek tek ele alınıp izlemeden kesin hükme varmak adaletsizlik olur lâkin bir itirafçının “Bunların yaptığı romantik İslamcılık yüzünden bekâretini kaybeden çok sayıda türbanlı ve çarşaflı oldu” ifadesi de burada dursun.

Aynı itirafçı, dernek/kanal sahiplerinin ilk fırsatta evlendiğini ancak “hizmetini aksatırsın” bahanesiyle kendisini nişanlısından ayırmaya çalıştıklarını iddia ediyor… Hâle bakın!

Bu kanalların mitoz bölünme yoluyla çoğaldığını söylemiştik… Onlardan biri de Harun Serkan Aktaş’ın kurduğu Çayhouse kanalı. Kanal bir süre sonra isim değiştirerek Maksat 114 adını alıyor…

Serkan Aktaş’ı bir videoda göbek atarken “Ben Mehdiyim” dediğini görüyoruz…

Serkan Aktaş Mehdiliğini ilan etmeden az önce dans ederken (!)

İtirafçılar Aktaş’ın “deli” olduğunu iddia ediyor!

İçlerinde en “akıllısı” Ankara’da neo nurcu franchising açan Osman Sungur Yeken.. Yeken nereden geliyor bu değirmenin suyu sorusuna  “Yardımlardan geliyor ve fazla bir masrafımız yok, bir de aile şirketinde çalışıyorum, ailem bana destek oluyor” mealinde cevap veriyor.

Yeken’in “Çınaraltı” isimli gösterişli kanalı ise 500 bin aboneye dayanmış durumda… Hem aile şirketine gideceksiniz, hem çok kısa zamanda tamamen yardımlarla ofis tutup büyük bir dernek açacaksınız; hem gelen gidenle ilgilenip hem de hiçbir masraftan kaçınmadan içerik üreteceksiniz… Bu gençlerin azminden hiçbir şey kurtulmuyor gibi!

Osman Sungur Yeken

Şimdi gelelim bu kanalların FETÖ’yle olan başlıca benzerliklerine;

1-) FETÖ’nün de Neo Nurcu Youtuber’ların da çıkış noktası İzmir
2-) Kanal kurucusu youtuberlarla “abiler”in benzerliği
3-) Örgütlenme ve adam kazanma taktikleri
4-) Cemaatten ayrılanı kurt kapar söylemi ve tehditler
5-) Mitoz bölünmeyle çoğalıp birbirleriyle olan bağlantılarını inkâr etme -hücre yapılanması-
6-) Bediüzzaman Said Nursi’den istifade edilmeye çalışılması
7-) Maddi olanaklar… Nereden geliyor bu değirmenin suyu sorusunun sürekli havada kalması. Derneklere yapılan fahiş yardımlar en büyük soru işareti.
8 -) Maddi olanaklar sayesinde cemaatlerin çok hızlı büyümesi

TUGAM bu isimlere kesinlikle FETÖ’cü damgası vurmamaktadır. Bu şahıslar farkında olmadan da FETÖ’ye hizmet ediyor olabilir. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet İstihbarat’ın araştıracağı bir konu bu.

Tugam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL