Görüş Haberler

Uyuşturucu operasyonları dosyası

Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden unsurlardan biri de uyuşturucu trafiği. Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, 67 farklı noktada 4 milyon 623 bin 280 kök kenevir ve 800 kilogram esrar..

Uyuşturucu operasyonları dosyası

Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden unsurlardan biri de uyuşturucu trafiği. Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, 67 farklı noktada 4 milyon 623 bin 280 kök kenevir ve 800 kilogram esrar ele geçirildi.  

Uyuşturucu baskınıyla Diyarbakır Lice’deki saklanan uyuşturucu zulaları tespit edilirken PKK ile uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasındaki bağlantı da tespit edilmiş oldu.

Ele geçirilen kenevir bitkileri numune alınmasından sonra diğer malzemelerle birlikte imha edildi.

DÜNYADA UYUŞTURUCU TRAFİĞİ

Dünyada ticareti en kârlı madde uyuşturucudur. Bu yüzden devletler, istihbarat teşkilatları ve terör örgütleri uyuşturucu madde ticaretini kontrol etmek ve gelir elde etmek için kıyasıya bir mücadele veriyor.

Uyuşturucu maddeler en çok Afganistan ve Güney Amerika ülkelerinde üretiliyor. Afganistan’da üretilen uyuşturucu madde; İran, Türkiye, Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya giderken, diğer taraftan da Orta Asya ülkelerine ya da Pakistan ve Hindistan’a kadar uzanıyor.

UYUŞTURUCU PARASINI AKLAYAN KURULUŞ: BANKALAR

Uyuşturucu ticaretinden elde edilen kara paranın %70’i finansal sistem içinde aklanıyor. Dünyada uyuşturucu parası aklamayan banka veya ülke hemen hemen yok gibidir. Bunların başında da Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Zehir tacirleri kısa yoldan kazandığı yüksek bütçeleri finans kuruluşları aracılığıyla ivedilikle kullanıma sokuyorlar. Bu sistem kapitalizme can simidi görevi görüyor.

Bankaların ödediği cezalar akladıkları ve kazandıkları paraların yanında devede kulak kaldığından hiçbir şekilde cezaları umursamamaktadırlar.

Devletler iyi niyetli dahi olsa hiçbir zaman uyuşturucu ticaretini bitiremeyeceklerini bilirler. Çoğu zaman güvenlik güçlerinin yakaladığı maddeler “yem” olarak tabir edilen uyuşturucu maddelerdir. Yem ne kadar çoksa sevkiyat da o kadar büyük demektir.

uyusturucu

Bu yüzden devletlerin ilk amacı global uyuşturucu pazarını bitirmek değil, tüccarları ve sevkiyatı kontrol altına kontrol altına almak, uyuşturucu gelirinin devlete düşman olan kimselerin eline geçmesini engellemektir.

İyi niyetli ama başarısız ülkeler olduğu gibi tamamen kazanacağı gelire odaklanmış emperyalist devletler de vardır. Bunların başını da ABD çekiyor.

CIA’in “Gizli Operasyonlar, Uyuşturucu Parası” adlı broşüründe şu ifadeler yer almaktadır “Dünyada afyonun en çok üretildiği yer Afganistan ve illegal trafiğin başladığı merkez de Pakistan. Global emperyalist güçlerin  bu illegal uyuşturucu ticaretine çökmekte olan ekonomilerini canlandırmak için eskisinden daha çok ihtiyaçları var. İşte bu konuda CIA devreye girerek bu uyuşturucu trafiğini ve parasını elinden geldiği kadar kontrol etmeye çalışıyor ve bunda da oldukça başarılı olarak özellikle bu paranın ABD finans dünyası içine akmasını sağlıyor.”

 Tugam.org

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL