Haberler KİM KİMDİR

Üstün Ergüder’e destek veren rektörler deşifre edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Boğaziçi eylemlerinin iki numaları ismi” dediği üniversitenin eski rektörü ve Sabetayist aile kökleri bulunan Prof. Dr. Üstün Ergüder’e destek vermek için imza kampanyası başlatıldı. Çok sayıda..

Üstün Ergüder’e destek veren rektörler deşifre edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Boğaziçi eylemlerinin iki numaları ismi” dediği üniversitenin eski rektörü ve Sabetayist aile kökleri bulunan Prof. Dr. Üstün Ergüder’e destek vermek için imza kampanyası başlatıldı. Çok sayıda eski rektör ve YÖK üyesi de bu imza kampanyasına katıldı. Bu akademisyenlerin de tıpkı Ergüder gibi Sabetaycı bağlantıları bulunuyor. Bir çoğu Ahmet Necdet Sezer döneminde atanmış rektörlerin 28 Şubat sürecinde başörtüsü yasaklarının yılmaz birer savunucusu ve uygulayıcısı oldukları göze çarpıyor. TUGAM (Türkiye Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi) o isimleri birer birer deşifre etti…

AYHAN ALKIŞ: Yıldız Teknik Üniversitesi eski rektörü, Üniversiteler arası kurul eski başkanı Ayhan Alkış bir dönem Sabetaycıların kurduğu Işık Üniversitesi’nin de rektörlüğünü yaptı. Ayhan Alkış ve eşi Zübeyde Alkış, haklarında görevi kötüye kullanarak haksız kazanç elde ettikleri gerekçesiyle açılan davadan beraat etti.

2003 yılında Prof. Dr. Ayhan Alkış ve eşi yaz boyunca arazide “çalışarak” toplam 8 milyar 100 milyon lira “ek ders” ücreti aldığı haberleriyle gündem olmuştu.

Alkış aynı zamanda başörtüsü karşıtı. Görevdeyken türbanlı öğrencilere yönelik kurdukları “ikna odalarını” kabul etmişlerdi.

Ayhan Alkış
Ayhan Alkış

 

AHMET ÇAKIR: YÖK Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haliç Üniversitesi eski rektörü. 2004-2008 yılları arasında Haliç Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Haliç Üniversitesinin kurucu meşhur bir Sabetayist aileden gelen isim Prof. Dr. Gündüz Gediklioğlu’dur.

AYTEKİN BERKMAN: YÖK Denetleme Kurulu Başkanı ve Maltepe Üniversitesi eski rektörü. Berkman görev yaptığı süre boyunca başörtüsü karşıtı bir tutum sergiledi. TV’de çıktığı bir programda “başı açık kızlara kezzap atıldığı” yalanını yaydı.

Türkiye’deki Yahudilerin gazetesi olan Şalom’a göre “Berkman” soyadı İbraniceden gelmektedir.

ALİ SAİT SEVGENER: İstanbul Ticaret ve Sabetaycı Haliç Üniversitesi eski rektörü. Yolsuzluk yaptığı iddiasıyla Hür ve Kabul Edilmiş Mason Locası yönetiminden ihraç edildi.

ATİLLA SEZGİN: İzmir Ekonomi Üniversitesi eski rektörü ve YÖK üyesi…  Atilla Sezgin’e özel bir ödül veren İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş ilginç bir isim. O dönem İTO (İzmir Ticaret Odası) Başkanı olan Demirtaş “inanç turizmi” bahanesiyle İzmir’e Sabetay Sevi müzesi kurmak istemiş ancak İzmir Ticaret Odası’nın üyeleri tarafından veto edilmişti.

Atilla Sezgin
Atilla Sezgin

 

SEMRA ÜLKÜ:  İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü eski Rektörü… Yurtdışı bağlantıları sağlam olan Ülkü’nün Rotary Hizmet Ödülü bulunuyor.

BEKTAŞ AÇIKGÖZ: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Eski Rektörü. Başörtüsü düşmanı… Üniversite öğrencilerinin başörtülü yakınlarını mezuniyet töreninin gerçekleştirildiği salona “Üniversite kampusuna biliyorsunuz türbanlıları almıyoruz” diyerek geri göndermesiyle biliniyor.

ENGİN ATAÇ:  Anadolu Üniversitesi eski rektörü… Kemalist ideolojiye yakın bir isim… 16 Temmuz 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine seçildi. Kardeşi Ahmet Ataç Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törende CHP’ye üye oldu. Tepebaşı Belediye Başkanı oldu.

Engin Ataç
Engin Ataç

 

ETHEM RUHİ FIĞLALI: 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanlığına atandı. Bu görevini 1992 yılına kadar sürdürdü. Sonra kurucu rektör olarak Muğla Üniversitesinde görevlendirildi. 1990 yılında üniversitelerarası kurul kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiştir.

Sözde ilahiyatçı Fığlalı görevi boyunca başörtüsü düşmanlığında Kemalistleri aratmadı. Bir törende yaptığı konuşmada “Bir metrelik bez parçasını dinin sembolü haline sokmak İslam’a ihanettir’’ dedi. Başörtüsü yasağının devam etmesini istedi.

Ethem Ruhi Fığlalı
Ethem Ruhi Fığlalı

 

FERİT BERNAY: Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski rektörü… Ergenekon davasından 10 yıl hapis cezası alsa da bu karar daha sonra bozuldu. Bernay’a görevi boyunca çok sayıda soruşturma açıldı. CHP’den iki kez milletvekili adayı olan, bozuk sicili YÖK tarafından onaylanan Nazım Alkan’ı, üniversitenin Genel Sekreteri yapmakla kalmayıp, ihale komisyonlarında da görevlendirdi.

Azılı bir başörtüsü düşmanı olarak biliniyor…

FERİT KOÇOĞLU:  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eski Rektörü…  O da Ahmet Necdet Sezer döneminde rektör olarak atananlardan, o da başörtüsü karşıtı bir isim.. Koçoğlu 2015 yılında Vatan Partisi’ne girdi.

FETHİ İDİMAN:  9 Eylül Üniversitesi eski rektörü… Kemalizme yakın bir isim. Sosyal medyasında CHP propagandası yapıyor.

GÜLSÜN SAĞLAMER:  İTÜ eski rektörü… Yurtdışı bağlantıları yoğun bir isim olarak dikkat çekiyor. Sabetaycı kökenleri bulunan Vehbi Koç’un adına düzenlenen “Vehbi Koç Ödülü” organizasyonunun seçici kurulunda yer alıyor.

HALİL GÜVEN: Sabetayistlerin kurduğu Bilgi Üniversitesi eski rektörü… 

HASAN KAZDAĞLI: Denizli Pamukkale Üniversitesi eski rektörü… 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Denizli milletvekilliği için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday adayı olmuş ama seçilememiş. Listede Ak Parti’ye “yakın” iki isimde biri olarak gözüküyor.

İLTER TURAN: Sabetayistlerin kurduğu Bilgi Üniversitesi’nin eski rektörü. Bir başka Sabetaycı aile kökleri olan Koç Üniversitesi’nde de görev yaptı. Ayrıca Sebataycıların kurduğu Umut Vakfı’nın Danışma Kurulu’nda…

İlter Turan
İlter Turan

 

İSMAİL TOSUN: YÖK’ün fişlemeci eski başkan yardımcısı28 Şubat sürecinde başörtülü ya da sakal bırakan muhafazakar öğrencileri tek tek fişledi. Çabalarıyla yurtdışına doktoraya giden 6 bin öğrenciden 4 bin 500’ünün devlet bursları iptal edildi. Eşi de yurt dışında burslu okuyan öğrencilerin bursunu kesmek için dünya turuna çıkmıştı.

İSMET VİLDAN ALPTEKİN: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi eski rektörü aynı zamanda Sabetaycıların kurduğu Işık Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Rektörlük yaptığı dönemde öğrencilerin başörtülü annelerini bile üniversitenin içerisine sokmadı.

KEMAL GÜRÜZ: YÖK eski başkanı Gürüz, Sabetaycı aileden geliyor. “28 Şubat darbe değildi, türban insan hakkı değildi çünkü rejimi hedefliyordu” açıklamasıyla gündeme gelmişti. Başörtüsü zulmünün en şedid uygulayıcılarından biriydi.

Kemal Gürüz
Kemal Gürüz

 

LÜTFÜ ÇAKMAKÇI: 1995-1999 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK üyeliği, 1996-2004 yılları arasında da Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlüğü yapmıştır. 2014 yerel seçimlerinde CHP Isparta belediye başkan adayı olmuştur. Kemalist ideolojiye çok yakın.

MUSTAFA YURTKURAN: Bursa Uludağ Üniversitesi eski rektörü… Atatürkçü Düşünce Derneği başkan vekilliği yaptı. 13 Nisan 2009 Ergenekon operasyonu kapsamında, evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında cumhuriyet mitingleri için gerekli paranın bir kısmı Mustafa Yurtkuran’dan temin edildiği ortaya çıktı.

Ergenekon dava klasöründe Yurtkuran’ın Mason olduğuna yönelik bir belge çıkmıştı.

NUSRET ARAS: Ankara Üniversitesi Eski Rektörü olan Aras görevi döneminde başörtüsüne karşı savaş açmıştı.

RAMAZAN AYDIN: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi eski rektörü Aydın 28 Şubat kararlarını acımazsızca uyguladı. Tedavi olmak isteyen başörtülü kadınları üniversiteye bağlı Mediko’ya sokmadı.

RAMAZAN ÖZEN: Karaelmas Bülent Ecevit Üniversitesi eski rektörü… Oğlu TBMM’de çalışan Dr. Hasan Özgür Özen, Ak Parti’den milletvekili aday adayı oldu ancak seçilemedi.

ŞENER OKTİK: Muğla Üniversitesi eski rektörü… Başörtüsü düşmanı… 2008 yılında yaptığı açıklamada “Üniversiteler inançların yaşandığı yerler değildir. Herkes üniversitede inançlarını yaşamaya başlarsa bu durum ülkeyi ve üniversiteleri kaos ortamına sürükler. Türban serbestliğiyle birlikte üniversitelerde tehlikeli kutuplaşmalar oluşur” demişti.

Oktik aynı zamanda Sabetaycı bir aileden gelen Sıtkı Koçman’ın kurduğu Sıtkı Koçman vakfına üye.

Şener Oktik
Şener Oktik

 

SIDDIK YARMAN: Sabetaycıların kurduğu Işık Üniversitesi rektörü.. Sabetaycı kökenleri bulunan Sezai Türkeş’in kurduğu İnanç Vakfı’nda yöneticilik yapmış bir isim… Başörtüsü yasağının savunucularından…

SEHA SEVÜK: ODTÜ eski rektörü… Sabetaycı Suna Kıraç’ın kurduğu vakıfta yöneticilik yaptı.

TAHSİN NURİ DURLU:  Kırıkkale Üniversitesi eski Rektörü… 28 Şubat’ın sıkı yasakçılarındandı. Sadece öğrencilere değil, akademisyenlere de kan kusturdu.

2004 yılında Yargıtay, 2 yıl önce Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olan Prof. Dr. Bedriye Saraçoğlu’nun kadın kimliğini aşağılamaya yönelik dedikodularla dolu mektubun arkasındaki ismin Rektör Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu olduğu yönünde karar verdi.

Tahsin Nuri Durlu
Tahsin Nuri Durlu

 

UĞUR ORAL: Türk-Kırgız ilişkilerini geliştirmek için 1995 yılında kurulan Manas Üniversitesi’ne Ahmet Necdet Sezer döneminde atandı. 28 Şubat kararlarını dünyaya açmaya niyet eden Oral, Mersin Üniversitesi’nde uyguladığı yasakları Kırgızistan’a taşıdı. Oral, Manas Üniversitesi’nde sekreterine taciz ettiği gerekçesiyle ülkeden polis zoruyla çıkarıldı.

ÜLKÜ BAYINDIR: Ege Üniversitesi Rektörü… Sezer tarafından rektörlüğe atandı ve başörtüsü karşıtlığıyla gündeme geldi. Özgürlüklere karşı çok sert bir tutum sergileyen rektör ““Başörtüsü kesinlikle serbest bırakılmamalı. Bu karar liselerde türban serbestliğinin önünü açar mı? Bu konuda kuşku yaşıyorum” açıklamasını yapmıştı

YALÇIN KEKEÇ: Çukurova Üniversitesi’nin eski rektörü… Prof. Dr. Yalçın Kekeç de İslami değerlere alerjili biri… Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’a hakarete varan ifadelerle saldırmasıyla gündem olmuştu. Kekeç, “Halayığı hanım eylersen kurnayı kırar tas ile, zurnacıyı müezzin edersen minareyi yıkar ses ile” gibi seviyesiz ifadelerle Erdoğan’ı hedef almıştı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (1)

  1. Sebatay sebatayoglu diyorki:

    Cok komiksiniz ya herkese bir sebataycilik bulastirmissiniz. Sizin kafa bulanik.

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL