KİM KİMDİR

Tugam Ümit Boyner dosyasını açıyor

Sabetaycı aileden gelen eski TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’ın “Türkiye’de harf devrimi ve dil devrimiyle hiçbir toplumun yaşamadığı bir cinayete imza atıldı” görüşüne tepki gösterdi. Yeni..

Tugam Ümit Boyner dosyasını açıyor

Sabetaycı aileden gelen eski TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’ın “Türkiye’de harf devrimi ve dil devrimiyle hiçbir toplumun yaşamadığı bir cinayete imza atıldı” görüşüne tepki gösterdi.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’ın köşesinde bugün Harf Devrimi’ni hedef aldığı “Dil Devrimi, Türkçe’nin İslâmî ruhunu yok etti” başlıklı yazısına eski TÜSİAD Başkanı Ümit Nazlı Boyner twitter hesabından tepki göstererek “Seçme saçma. Bıktık bu cumhuriyet nefretinden” diye yazdı.

TUGAM’ın Yusuf Kaplan’la ilgili görüşleri bellidir…

Kendisi tam bir kafakarıştırılog… Gazaliyle başlar Nietzsche ve Kant’la devam edip kendince bir İslam medeniyeti kurar… Ama doğru söze ne denir ki? Dil devrimi Türklerin tüm İslâmî köklerini koparmak için yapıldı. En tehlikeli devrim belki de buydu.

Ümit Boyner dil devrimini cumhuriyet rejimiyle eş değer tutuyor ve bu argüman üzerinden Yusuf Kaplan’a saldırıyor. 

Lâkin biz biliyoruz ki 1923 yılında kurulan “Cumhuriyet” değil Sabetaycı bir cemaat rejimiydi. Boyner de bu cemaate bağlı bir isim. Dil devrimi eleştirisine yüksek perdeden cevap vermesinin nedeni bu.

ÜMİT NAZLI BOYNER KİMDİR?

Ümit Nazlı Alpay… Baba adı Acar Alpay, anne adı Ayla Yörükoğlu… Ümit Hanım’ın anne tarafından Sabetaycı akrabaları mevcut.

1923 yılında nüfus mübadelesiyle Türkiye’ye geldi. Sanırım bir şeyler anlatıyor.

Ümit Nazlı Alpay ilk evliliğini iş adamı ve siyasetçi Aydın Bolak’ın oğlu Doğan Bolak ile yaptı. İlk defa TUGAM’ın maskesini indirdiği Gizli Sabetayist Soner Yalçın, Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı kitabında Aydın Bolak’ın Sabetaycı ilişkiler ağından bahsediyor.

Bir başka Gizli Sabetaycı Yalçın Küçük ise “Tekeliyet 2” kitabında Aydın Bolak’ın Sabetaycı olduğunu ima ederek şu ifadeleri kullanıyor:

“Bolak, ılımlı soldan aşırı sağa geçenler arasındadır ve bu arada çok zengin olduğunu biliyoruz. Sabetayistlerin, damgalarını vurdukları solu bırakarak aşırı sağı destekleri bir zaman var. 1967-1973 arasını, bu açıdan dönüş kesiti sayabiliriz, Bolak’ın peryodizasyonunu henüz incelemedim. Fakat sol sempatizanıyken  bütün gücüyle aşırı sağı destekçisi olduğu kesindir.”

Aydın Bolak’ın oğlu Doğan Bolak da en az babası kadar başarılı bir işadamı oldu. 1995 yılında Yahudi sermayeli Marks & Spencer’ı Türkiye’ye getirdi.

Ümit Boyner’in Doğan Bolak’la yaptığı evlilikle dünyaya gelen oğlu Sinan Bolak ise 2020 yılının başında Ekrem İmamoğlu tarafından boş CV ile İBB’ye “Etkinlikler Müdürü” olarak atanmasıyla gündeme geldi.

Ümit Hanım ikinci evliliğini ise Sabetaycı aileden geldiği bilinen Cem Boyner ile yaptı.

Ümit Nazlı Boyner, 21 Ocak 2010 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Başkanlığı döneminde tüm gücüyle Ak Parti iktidarıyla mücadele etti.

Kaynak: Tugam.org

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL