Görüş KİM KİMDİR

TUGAM Süleyman Demirel’in siyasi hayatını yazıyor

TUGAM Süleyman Demirel’in siyasi hayatını yazıyor

TUGAM Süleyman Demirel’in siyasi hayatını yazıyor

TUGAM Süleyman Demirel dosyasını açıyor… Demirel ABD desteğiyle başa geçmişti. Her liderde olduğu gibi onda da enaniyet oluşunca kendisini iktidara getirenlere sırt çevirdi. Türkiye’nin kalkınması için var gücüyle çalışmaya başladı. Ancak zorlu süreç Demirel’i de etkiledi. Erbakan, Özal ve Çiller düşmanlığıyla yıllarını geçirdi. Emekli olmasına rağmen dönemin başbakanı Erdoğan’a karşı da cephe aldı. 

Süleyman Demirel 60 darbesinden sonra 1964 ve 1980 yılları arasında Adalet Partisi Genel Başkanlığını yaptı. 64’te Ragıp Gümüşpala’nın beklenmeyen ölümüyle AP’nin başına geçti.

Demirel 1965 yılında ABD’nin güdümünde başbakan oldu diyebiliriz. Tümüyle ABD güdümünde olan bir lider seçilemezdi. Halkın gazını da alabilecek bir lidere ihtiyaçları vardı. Menderes’in çizgisinde olduğu düşünülen Süleyman Demirel biçilmiş kaftandı..

65-71 arası başbakan olduğu dönemde büyük yatırımlara imza attı. Adından barajlar kralı olarak bahsettirdi. Boğaziçi Köprüsü, Ereğli Demir Çelik İşletmeleri ve Keban Barajı onun döneminde açıldı. Büyüme %8’lere vardı.

GÜCÜ ELİNE ALMAYA ÇALIŞTI

Enaniyet, benlik devreye girmişti. Kendini başa getirenlere yavaş yavaş mesafe koyup kendi ajansını uygulamaya koymaya başlamıştı. “Morison Süleyman” Nixon yönetiminin çok istediği “haşhaş ekimi yasağına” bile uymadı, Sovyetlere yakınlaşmaya başladı. Bedelini 12 Mart 1971’de ödedi. Muhtırayla hükümet istifa etti. Nihat Erim hükümeti kuruldu.

73 Genel Seçimlerinde Ecevit’in CHP’sine yenildi, 2. oldu. CHP Erbakan’ın MSP’si ile koalisyon kurmuştu. Demirel’le  Erbakan’ın arası açılmıştı. Ecevit ve Erbakan 74’te Kıbrıs Barış Harekatındaki başarı popülaritesini artırmıştı iki ismin.

75’te 1. Milliyetçi Cephe Hükümetinin Başbakanı oldu. AP, MSP, MHP, CGP… 77’de İkinci Milliyetçi Cephe kuruldu. Güneş Motel olayıyla CHP 13 AP vekilini bakanlık vaadiyle transfer etmesiyle 2. MC yıkıldı. Ecevit tek başına iktidar oldu.

ARTIK ÖZAL PARLIYOR

80 darbesinde de başbakandı.. Ama ondan önce ekonominin patronu artık Özal olmuştu. Darbeden sonra kızağa çekildi. Kendisinden sonra kurulan partilere “Tapulu arazimde gecekondu kurdurmam” diyerek karşı çıktı.

1983’te AP’nin devamı olarak Büyük Türkiye Partisi (BTP) kurdu. Ancak, 31 Mayıs 1983’te AP’nin devamı olduğu gerekçesiyle Millî Güvenlik Konseyi tarafından kapatıldı. Demirel de siyaset yasağını çiğnediği gerekçesiyle bazı CHP ve AP’lilerle birlikte bir süre Çanakkale, Zincirbozan’da dört ay zorunlu ikamete tabi tutuldu.

DYP kurulunca onu destekledi. Hüsamettin Cindoruk istifa edince 87’de DYP Genel Başkanlığına seçildi. Özal’a sert muhalefet yürüttü.

91’de birinci parti oldu. SHP ile koalisyon kurdu. Cumhurbaşkanı Özal’la olan kavgaları gündeme damgasını vuruyordu. Özal’ın ölümünden sonra Cumhurbaşkanı oldu. 2000 yılında yerini Ahmet Necdet Sezer’e bıraktı.

Demirel’in işi 1980’de 24 Ocak’ta ekonominin dümeni Özal’a verilince bitmişti. Bunu kendine yediremedi. Geri kalan ömrü Özal ve Çiller düşmanlığıyla geçti. 28 Şubat’ı bile destekledi.

HEDEFİNE RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I ALDI

2000 yılında koltuğunu Ahmet Necdet’e bıraktıktan sonra bile Erdoğan’la uğraşmaya devam etti. Erdoğan’ın 2011 yılındaki Demirel’e yönelik yaptığı “otur oturduğun yerde” çıkışı o dönem çok konuşuldu.

Türkiye’ye damgasını vurmuş bir liderin portresini okudunuz. ABD desteğiyle başa geçmiş bir lider enaniyet oluşunca kendisini iktidara getirenlere sırt çevirdi. Türkiye’nin kalkınması için var gücüyle çalıştı. Ancak zorlu süreç Demirel’i de etkiledi. Erbakan, Özal ve Çiller düşmanlığıyla yıllarını geçirdi. Emekli olmasına rağmen dönemin başbakanı olan Erdoğan’a karşı da cephe aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL