KİM KİMDİR

Tugam Mesut Yılmaz dosyasını açıyor

Mesut Yılmaz siyaset arenasına 1983 yılında Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak girdi. Özal’ın adamlarından biriydi. Süleyman Demirel’in üstünü çizen ABD 12 Eylül darbesinden önce ekonominin dümenini Turgut Özal’a vermişti…

Tugam Mesut Yılmaz dosyasını açıyor

Mesut Yılmaz siyaset arenasına 1983 yılında Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak girdi.

Özal’ın adamlarından biriydi. Süleyman Demirel’in üstünü çizen ABD 12 Eylül darbesinden önce ekonominin dümenini Turgut Özal’a vermişti. Darbeden sonra da Özal’ın yıldızı iyice parlatılacaktı.

Yılmaz, Turgut Özal tarafından kurulan hükûmetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

Mesut Yılmaz’ın yıldızı 1990’da New York’taki Bilderberg toplantısına katıldıktan sonra daha da parladı. Bu toplantıdan 13 ay sonra ANAP Genel Başkanlığına seçildi. Burada Yıldırım Akbulut’a karşı Mesut Yılmaz’ı destekleyen Semra Özal’ın payını unutmamak gerekiyor.

MESUT YILMAZ – SEMRA ÖZAL İLİŞKİSİ

Peki nereden geliyor Semra Özal ve Mesut Yılmaz’ın bu ilişkisi. Cumhurbaşkanının eşi neden bu kadar olayların içindedir? Semra Özal’ın Sabetaycı bir aileden geldiği bilinen bir gerçek. Mesut Yılmaz ise eşi Berna Müren aracılığıyla Sabetaycı ailelerle akrabalık kurdu. Gazeteci Emre Erciş’te bu gerçeği şu ifadelerle açıklıyor “Mesut Yılmaz  Türk Siyasetine Sabetay aileler kontenjanından giren bir isimdi.  Kendisinin ve eşi Berna Müren’in çok ünlü Sabetay akrabaları var. Bu akrabalarından en meşhuru Komili, Ecevit, Şengör, Taşkent, Boyner, Bezmen aileleri…”

Semra Hanım’ın Mesut Bey’e olan ilişkisi “cemaat bağları” ile açıklanabilir. Burada Turgut Özal’ı ayırmak gerekiyor. Özal Sabetaycı değildi. Sabetaycı ailelerin ve Pentagon’un desteğiyle başa geçmiş olsa bile “köprüyü geçene kadar ayıya dayı deme” siyasetini o da uygulamıştı. O dönemde bunun dışında siyaset yapmak mümkün değildi. Necmettin Erbakan’ın başına gelenlerden bu çok açık bir şekilde belli.

Özal’ı Pentagoncular başa getirmiş, denge unsuru olarak da yanına Fetullah Gülen koymuşlardı. Özal gücü eline geçirmeye başlayınca ABD politikalarından yan çizmeye başladı ve şüpheli bir şekilde son nefesini verdi. Ölümünde Semra Hanım ve Fetullah Gülen bağlantıları medya tarafından sorgulandı ve sorgulanmaya devam ediyor.

ÖZAL’IN KADROSUNU TASFİYE ETTİ.. 

Mesut Yılmaz’ın ise ANAP Genel Başkanı olur olmaz yaptığı ilk iş Turgut Özal’ın kadrosunu tasfiye etmek oldu ve bu hamle ANAP’ın sonunu hazırladı. Hatırlayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacağı zaman Ak Parti ANAP’laşır mı tartışmalarını…

Özetle Özal’ı göreve getiren Pentagoncular, Özal başına buyruk hareket etmeye başlayınca getirdiği gibi de indirdi…

Görevini tamamlayan Mesut Yılmaz da siyasi kariyerinin zirvesinden yavaş yavaş aşağıya inmeye başlamıştı. 96’ta Susurluk kazasından sonra Türkiye üzerindeki Ulusalcı – Küreselci kavgası Ulusalcıların galibiyetiyle sonlanınca artık asıl aktör FETÖ olmuştu. Son olarak 1997-1999 yılları arasında da başbakan olarak yapan Yılmaz, 2007’de Rize’den bağımsız aday olarak meclise girdi, 2009 – 2011 yılları arasında da ANAP ve DYP’nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti’de siyaset yaptıktan sonra siyasi hayatı tamamen sonlandı.

GİZEMLİ İNTİHARLAR…

Mesut Yılmaz’la ilgili son bir not… Oğlu Yavuz Yılmaz 2017 yılında intihar ederek hayatını sonlandırdı. Sabetaycı ailelerde intiharın sıklıkla görülmesi araştırmacıların dikkatini çeken bir konudur. Eski başbakan Mesut Yılmaz’ın ise oğlunun ölümünden sonra yaptığı dinî motifli konuşma akıllara Sabetaycılar tarafından etrafı çevrilen Turgut Özal’ın tavırlarını getirmiştir.

Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL