Görüş

Suudi Arabistan’ın siyasi geleceği

Suudi Arabistan’ın siyasi geleceği nasıl şekillecek? Suudi Arabistan bölünecek mi?

Suudi Arabistan’ın siyasi geleceği

Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye karşıtı tutumu devam ediyor. Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra iyice gerilen ilişkiler Riyad yönetiminin Doğu Akdeniz’de şer ittifakını desteklemesiyle daha menfi bir hâl almış durumda. Peki Türkiye’nin dış güvenliğini tehdit eden Suudi Arabistan’ın geleceği nasıl şekillenecek? Suudi Arabistan bölünecek mi? Bu yazımızda kısaca bu konuyu irdeleyeceğiz.

İDEOLOJİSİNİ YİTİRMİŞ BİR DEVLET

Günümüzde Suudi Arabistan, kurucu ideolojisini yitirmiş bir devlete dönüşmüştür. Kabaca “Vehhâbilik” denilen Selefi düşüncenin önce politize olması, ardından kralların elinde siyasal oyuncağa çevrilmesi, derken dünya sistemi tarafından keşfedilip maymuncuk haline getirilmesiyle, Suudiler yönlerini şaşırmış, nereye gideceklerini bilemez hale gelmişlerdir. (Taha Kılınç, Ortadoğu’ya Dair Yirmi Tez, İstanbul, Ketebe Yayınları, 2018, 208)

İdeolojisini yitiren Suudi Arabistan son çıkış için batılılaşma girdabına girmiş durumda ama bu durumda Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden Suudi Arabistan’ı kurtarmaya yetmeyecektir.

SUUDİ ARABİSTAN’IN ZAYIF NOKTASI

Suudi Arabistan’ın kaynamaya müsait 3 farklı noktası var: Hicaz, Şarkiyye ve Necd…

Kutsal toprakların yer aldığı Hicaz bölgesi Osmanlı zamanında otonom bir bölgeydi. Gelecekle ilgili tahminlerde de yine otonom olacağı yorumcuların ana fikri. Suudi Arabistan’dan başka bütün Müslüman ülkeler de bunu ister.

Suudi Arabistan’ın kurucularının geldiği bölge Necd ise çöl kültürünün baskın olduğu bir bölge. Suudi ailesi bu kültürü bütün ülkeye dayatarak kabul ettirdi. Olası bir kargaşada kraliyet ailesi yine bu bölgeye sıkışmak zorunda kalacaktır.

Şarkiyye ise Şii nüfusun olduğu, İran etkisinin hissedildiği ve petrol zengini olan bir bölgedir. Ortalık karıştığında ülkenin doğu kıyılarında yer alan Şarkiyye de kendi yol haritasını kendisi çizecektir.

Tugam.org

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL