Darbeler KİM KİMDİR

Muhtıracı 5 isim Piri Reis Üniversitesi’nde çalışıyor

TUGAM’ın incelemelerine göre bildiriye imza atan amirallerden 5’nin halen Piri Reis Üniversitesi’nin akademik kadrosunda görevli olduğu tespit edildi.

Muhtıracı 5 isim Piri Reis Üniversitesi’nde çalışıyor

Türkiye Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nin (TUGAM) incelemelerine göre muhtıra gibi bildiriye imza atan amirallerden 5’nin halen Piri Reis Üniversitesi’nin akademik kadrosunda görevli olduğu ve bazı isimlerin de yolunun bir dönem üniversiteden geçtiği tespit edildi.

Halen üniversite kadrosunda görevli olan o isimler;

  • Emekli Amiral Alaettin Sevim
  • Emekli  Amiral Serdar Okan Kırçiçek
  • Emekli Amiral İbrahim Akın
  • Emekli Amiral H. Ömer Akdağlı 
  • Emekli  Amiral Nurhan Kahyaoğlu

piri-reis

Piri Reis Üniversitesi bildiriden 3 gün sonra twitter hesabından “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesine sarsılmaz bağlılığımızla, demokratik teammüllere aykırı her türlü hareketin karşısında olduğumuzu, milli irade ve hukukun üstünlüğüne saygı konularında kararlı bir şekilde taraf olmaya edeceğimizi kamuoyuna beyan ederiz” açıklaması geldi. Aynı açıklama üniversitenin sitesinde açılış ekranında da görülüyor.

piri-reis-universitesi

Geç gelen bu “demokrasi” açıklaması elbette çok yetersiz.

ÜNİVERSİTENİN EN TEPESİNDEKİ İSİM

Piri Reis Üniversitesi Türk Deniz Eğitim Vakfı’na (TÜDEV) bağlı bir üniversite. Vakfın şu anki başkanı aynı zamanda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yardımcısı Tamer Kıran 5 Nisan’da twitter hesabından yaptığı açıklamada Hisarcıklıoğlu’nun da tweetini alıntılayarak üniversitenin resmi açıklamasına paralel şu ifadeleri kullandı;

tamer-kiran

TÜDEV’le ilgili son bir not… Vakfın 1996 – 1997 yılında yönetim kurulu başkanlığını yapmış meyyit Ferit Biren, muhtıra gibi bildiriye imza atan Işık Biren’in kardeşi.  

“KONU DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ”LA KAPATILAMAZ

Piri Reis Üniversitesi’nde halen görevli olan bu 5 ismin sözleşmeleri önümüzdeki günlerde feshedilecek mi yoksa konu “demokrasinin yanındayız” açıklamasıyla kapatılacak mı TUGAM olarak takip edeceğiz.

NOT: TUGAM’ın haberinden sonra bildiriye imza atanların isimleri Piri Reis Üniversitesi’nin web sitesinden çıkarıldı. Üniversiteden bu isimlerin sözleşmesinin feshedildiğine yönelik henüz bir açıklama gelmedi.

Kaynak: Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL