Haberler Silahlanma

MİT’in istihbarat uçağına ASELSAN imzası

Terörle mücadele ve Libya’da son zamanlarda çok önemli başarılara imza atan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), sinyal istihbarat uçağını envanterine aldı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi tarafından sinyal ve görüntü istihbaratında kullanılması için iki..

MİT’in istihbarat uçağına ASELSAN imzası

Terörle mücadele ve Libya’da son zamanlarda çok önemli başarılara imza atan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), sinyal istihbarat uçağını envanterine aldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi tarafından sinyal ve görüntü istihbaratında kullanılması için iki tane Bombardier Challenger 600 uçağının tedarikine yönelik adım atılmıştı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Kanada merkezli Field Aviation şirketi tarafından yapısal modernizasyon hizmeti sağlanan ilk uçak Türkiye’ye teslim edildi. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Sinyal İstihbarat Başkanlığı’na verilecek olan ilk sinyal uçağı , ASELSAN tarafından iletişim ve elektronik istihbaratı gibi özelliklerle donatılacak. Bu sayede MİT, terör yapılanmaları ve yabancı istihbarat kuruluşlarının casusluk girişimleriyle daha etkin bir şekilde mücadele edilecek.

1976’DA TASARLANDI

Bombardier Challenger 600 serisi, Bill Lear tarafından tasarlanan ve Bombardier tarafından 1989’da satın alınmadan önce ilk olarak Canadair tarafından üretilen iş jeti ailesine mensuptur.

Uçak, Learjet’in de başkanlığını yürütmüş olan Bill Lear tarafından 1976’da tasarımı tamamlanmıştır. İlk adı LearStar 600 olarak verilmiştir. Uçağın Canadair’e satılmasıyla beraber uçağın adı da CL-600 Challenger olarak değiştirilmiştir.

SÜPERKRİTİK KANAT KULLANILAN İLK İŞ JETİ

Üretildiği zamanlar genişletilmiş kabiniyle yolcuların içinde eğilmeden yürümesine olanak sağlayan ilk iş jeti olarak tarihe geçmiştir. Süperkritik kanat kullanılan ilk iş jeti olması da CL-600’ün bir diğer özelliği…

İlk prototipi 1978 yılında Kanada’da üretilen uçağın askeri kullanıcılar olarak, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Almanya ve ABD olarak dikkat çekmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL