Dış Güvenlik Haberler

MİT’in başarılı operasyonları teröristlerin kabusu oldu

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) sınır ötesindeki yerel istihbarat unsurlarının son yıllarda iki kat arttığı öğrenildi. İstihbarat uzmanlarından alınan bilgilere göre MİT’in özellikle son birkaç yılda, terör örgütleri PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve..

MİT’in başarılı operasyonları teröristlerin kabusu oldu

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) sınır ötesindeki yerel istihbarat unsurlarının son yıllarda iki kat arttığı öğrenildi. İstihbarat uzmanlarından alınan bilgilere göre MİT’in özellikle son birkaç yılda, terör örgütleri PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ’ye yönelik yurtdışı başarılı operasyonlarının sayısındaki artışın en önemli sebepleri arasında yerel istihbarat ağının güçlenmesi belirtiliyor. 

Terör örgütlerinin aranan üst düzey yöneticilerinin etkisiz hale getirildiği nokta atışı operasyonlar ve terör kamplarından kurtarılan yabancı ülke vatandaşlarıyla ilgili çalışmalarda da MİT’in bölgesel kaynaklarını daha etkin kullanmasının yanı sıra diğer birimlerle kurulan hızlı ve güçlü koordinasyonun da etkili olduğunun altı çiziliyor.

TERÖRİSTİN KABUSU MİT

MİT, yerel ağ unsurlarını etkin kullanması sayesinde hem terör örgütü elebaşlarını etkisiz hale getirmekte hem de kaçırılan yabancı ülke vatandaşlarını terör kamplarından kurtarmakta başarısını artırdı. Mevcut durum, örgüt sözde liderlerinin de kabusu olmuş durumda. PKK elebaşı Murat Karayılan’ın da örgütün iletişim kanallarından MİT’in operasyonları karşısındaki çaresizliği itiraf ettiği tespit edildi. Teröristlerin başta Kandil olmak üzere terör kamplarında bile kendini güvenli hissetmediği, üst düzey teröristlerin sürekli olarak yer değiştirerek kendilerini gizlendiği, örgüt üyeleriyle iletişim kuramadığı kaydediliyor.

30 YABANCI MİT TARAFINDAN KURTARILDI

Sınır ötesinde düzenlenen etkili operasyonlar, pek çok ülkenin, vatandaşlarını terör kamplarından kurtarmak için Türkiye’den yardım istemesi sonucunu beraberinde getirdi. MİT, en son olarak terör örgütü YPG/PKK tarafından Suriye’nin kuzeyindeki Hol Kampı’nda zorla tutulan Moldova vatandaşı Natalia Barkal ve 4 çocuğunu, Somalili teröristlerin elinden ise bir İtalyan vatandaşını kurtarmayı başardı. Operasyonlarda yerel istihbarat unsurlarının yanısıra, yabancı ülke istihbaratlarıyla kurulan koordinasyonun da etkili olduğunun altı çiziliyor. MİT son zamanlardaki operasyonlarıyla başta Suriye’deki terör örgütlerinin elinden 30’un üzerinde yabancı ülke vatandaşı kurtarmayı başardı.

FETÖ FİRARİLERİ DE TAKİP ALTINDA

Bir başka terör örgütü FETÖ de MİT’in kıskacında. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurtdışına kaçan firari FETÖ’cüler bir bir yakalanarak Türkiye’ye getiriliyor. Bunda MİT’in yurtdışındaki bölgesel unsurları ve o ülkedeki istihbarat teşkilatlarıyla yapılan işbirliğinin etkisi oldukça büyük. Terör örgütü üyelerinin kaçtıkları ülkelerde takipte olmaları nedeniyle tedirgin olduğu belirtiliyor. MİT bugüne kadar 100’ün üzerinde firari FETÖ’cüyü yurtdışında yakalayarak Türkiye’ye getirmeyi başardı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL