Görüş Haberler

Lübnan’daki patlamanın Türkiye’ye söyledikleri

Beyrut’ta eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evi yakınlarındaki “havaifişek fabrikasında” büyük bir patlama meydana geldi. Patlamadan sonra çıkan yangın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda ikinci bir patlamaya neden..

Lübnan’daki patlamanın Türkiye’ye söyledikleri

Beyrut’ta eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evi yakınlarındaki “havaifişek fabrikasında” büyük bir patlama meydana geldi.

Patlamadan sonra çıkan yangın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda ikinci bir patlamaya neden oldu. İlk gelen verilere göre 50 ölü 2500 yaralı var. O anlar kameralar tarafından görüntülendi.

 

Kaza gibi gözüken olay sabotaj olabilir mi? Patlama videosunu izleyince herkesin aklına gelen soru bu. Zira havaifişek patlamasının 240 km ötedeki Lefkoşa’dan duyulması imkansıza yakın. Bu soruya net bir yanıt bulabilmek için Lübnan siyasetinde son günlerde yaşanan diplomasi trafiğine göz atmak gerekir.

Lübnan Başbakanı Hasan Diyâb ekibinin Çinli yetkililerle görüşme trafiği dünya basınında önemli bir yer aldı. Çin’in bölgedeki nüfuzunu arttırmak Lübnan’a sunduğu teklifler oldukça cazip: Enerji krizinin çözülmesi için santral inşası, ülkedeki trafik sorununun giderilmesi için tünel yapımı ve nakit sıkıntısının ötelenmesi için ülkeye sıcak para girişi…

Lübnan güvenlik güçlerinin korkunç patlamanın teknik sebeplerini araştırırken işin siyasi boyutunu da es geçmemesi lâzım.

ABD – Çin / Ulus devletler – Küresel Sermaye savaşında açıkça bir tarafta yer almayan Türkiye’nin de benzer “kazalara” karşı tedbiri elden bırakmaması gerekiyor.

tugam.org

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL