Darbeler Haberler

Savcılıktan uyarı: İkinci bir 15 Temmuz yaşanabilir

Fetullahçı Terör Örgütü’nün güncel öğrenci yapılanmasına yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma nihayete erdi. İstanbul Kağıthane’deki örgütün hücre evlerinde kaldıkları tespit edilen 36 şüpheli hakkında 7.5 yıldan 15 yıla..

Savcılıktan uyarı: İkinci bir 15 Temmuz yaşanabilir

Fetullahçı Terör Örgütü’nün güncel öğrenci yapılanmasına yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma nihayete erdi. İstanbul Kağıthane’deki örgütün hücre evlerinde kaldıkları tespit edilen 36 şüpheli hakkında 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede örgütün güncel talebe yapılanmasıyla yeni bir 15 Temmuz darbe girişimi sürecine zemin hazırladığına dikkat çekerken, “Güncel öğrenci evleri ile hiç durmaksızın faaliyetlerine devam ediyorlar” uyarısı geldi. 

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası öğrenci yapılanmasına hız kesmeden devam ettiği tespit edildi. Sabah Gazetesinin haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Ufuk Can Gazezoğlu tarafından örgütün güncel öğrenci yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde iddianame düzenlendi.  16’sı tutuklu 11’i adli kontrol uygulanan 36 şüpheli hakkında düzenlenen iddianamede şüphelilerin, “silahlı te’rör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Savcılık yaptığı değerlendirmede, FETÖ’nün örgütü diri tutmak, örgütün çözülmesini veya dağılmasını engellemek adına güncel öğrenci evleri ile hiç durmaksızın faaliyetlerine devam ettiğine vurgu yaptı.

YENİ BİR 15 TEMMUZ’UN PEŞİNDELER

Hazırlanan iddianamede FETÖ‘nün 15 Temmuz darbe girişimine rağmen öğrenci yapılanmasını aktif bir şekilde faaliyet yürüttüğü ayrıntılı olarak aktarıldı. İddianameye göre, terör örgütü üyeleri kod isim kullanmaya devam ediyor. Yeni üniversite kazanan öğrenciler ise halen örgüt evlerine çağırılıyor. Özellikle İstanbul’a üniversite kazanıp gelen zeki ve genç çocuklar ‘Altın nesil’ adı altında yetiştiriliyor. Savcılık iddianamede, örgütün bu yolla yeni bir 15 Temmuz sürecine zemin hazırlamaya çalıştığı değerlendirmesinde bulundu.

KOORDİNASYONDAN SORUMLU İSİMLER ŞÜPHELİ OLDU

İddianameye göre şüpheliler ‘Mert’ kod adlı Mehmet C., ‘Akın’ kod adlı Muhammed G., ‘Yusuf’ kod adlı Mustafa A., ‘Mustafa’ kod adlı Sinan U., ‘Ali’ kod adlı Osman A. ve ‘Orhan’ kod adlı Osman K., örgütün güncel talebe yapılanması içerisinde örgüt evlerinin koordinasyonundan sorumlu isimler olarak tespit edildi. Bu isimler, örgüt evlerinin kira ve faturalarının ödenmesi, örgütsel videolar izlenmesinden de sorumlu tutuluyor.

ÖRGÜT SORUMLULARIYLA FALCON’DAN HABERLEŞİYORLAR

FETÖ örgütü üyelerinin ‘Telegram’, ‘Flipboard’ ve ‘Lithium’ gibi internet tabanlı programlar üzerinden haberleştikleri tespit edildi. Örgüte ait kitaplar dijital olarak okunurken, iletişimde örgütsel gizliliğe uymak için ‘Falcon’ benzeri uygulamaları da üst katmanda yer alan örgüt sorumlularıyla yaptıkları haberleşmede kullanıyor.

“HİÇ DURMAKSIZIN FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYORLAR”

Savcılık iddianamede durumu şu cümlelerle özetliyor: “FETÖ’nün bilhassa 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra kendisine yönelik girişilen haklı ve özverili mücadeleye rağmen örgütü diri tutmak, örgüt elemanlarını konsolide etmek, örgütün çözülmesini veya dağılmasını engellemek adına özellikle güncel öğrenci evleri ile de hiç durmaksızın faaliyetlerine devam ettiği görülmüştür.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL