KİM KİMDİR

Hüseyin Bağcı’nın Alman vakfıyla ilişkisi

Prof. Dr.Hüseyin Bağcı’yı bir çoğumuz Mete Yarar’la arasında geçen “dolar” polemiğinde tanıdı. Peki kim bu Habertürk’ün “kadrolu” yorumcusu Hüseyin Bağcı? Uluslararası vakıflarla ne tür ilişkileri var? 1959’da Uzunköprü’de dünyaya gelen..

Hüseyin Bağcı’nın Alman vakfıyla ilişkisi

Prof. Dr.Hüseyin Bağcı’yı bir çoğumuz Mete Yarar’la arasında geçen “dolar” polemiğinde tanıdı. Peki kim bu Habertürk’ün “kadrolu” yorumcusu Hüseyin Bağcı? Uluslararası vakıflarla ne tür ilişkileri var?

1959’da Uzunköprü’de dünyaya gelen Bağcı ODTÜ’de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde profesör olarak görev yapıyor. Ağırlıklı çalışma konusu ise Türk – Alman ilişkileri…

Hüseyin Bağcı’nın Alman vakıflarıyla ilişkisi öğrencilik yıllarında başladı. Bağcı Alman Konrad Adenauer Stiftung Vakfının verdiği “Zeki Öğrencileri Destekleme Bursu” ile tüm üniversite eğitimini Almanya’da Bonn Üniversitesi’nde tamamladı. Bonn üniversitesi aynı zamanda KAS vakfının kurulduğu şehirde…

O günden bugüne Alman vakfıyla ilişkisi hiç kesilmedi…

Hüseyin Bağcı 1974 yılında kurulan Dış Politikalar Enstitüsü’nün (Foreign Policy Institute) başına geçti.

Enstitünün kurucusu Fulbright bursuyla 1953 yılında ABD’ye gönderilmiş bir isim olan Seyfi Taşhan… Taşhan, Celal Bayar’ın 1954 yılındaki ABD ziyaretinde tercümanlığını yaptı. 1974 yılında Türkiye’nin ilk düşünce kuruluşlarından biri olan Dış Politikalar Enstitüsünü kurdu. Taşhan uluslararası bağlantıları sayesinde Rotary kulübü yöneticiliği yaptı ve Bilderberg toplantılarına katıldı.

Dış Politikalar Enstitüsü (DPE) özellikle Türk – Alman ilişkileri üzerine yoğunlaşmış durumda. Ortak çalışmalardan ve karşılıklı ziyaretlerden anlayacağımız üzere özellikle Hüseyin Bağcı’nın başkanlığından bu yana vakıf Konrad Adenauer Derneği’ne entegre olmuş gibi çalışıyor.

Türk – Alman ilişkilerinin gidişatını Hüseyin Bağcı’ya bakarak çözmek mümkündür. Konrad Adanauer, Merkel’in Hristiyan Demokrat Birliği’ne (CDU) göbekten bağlı bir dernek. Özellikle 2019’un sonlarından itibaren Türk – Alman stratejik yakınlaşması yeniden başlamış ve Alman basınında Başkan Erdoğan’a yönelik saldırılar bıçak gibi kesilmişti. Dolayısıyla 2018 yılında terör unsurlarına yönelik başlatılan Afrin Harekâtı hakkında “insanlar ölüyor, rakam verip durmayın, fasulye tanesi değil onlar” diyen Bağcı’nın 2021 yılında HDP’nin kapatılmasını destekleyecek duruma gelmesinde şaşılacak bir durum yoktur.

KAS ve DPE ilişkileri uzun uzadıya başka bir analizin konusu. Şu son bilgiyi vererek bu bahsi kapatalım; Hüseyin Bağcı’nın başkanlığını yaptığı “Dış Politika Enstitüsü”nde Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu yöneticisi bir başka Habertürk müdavimi olan Prof. Ersel Aydınlı…

“Kâr amacı gütmeyen” Konrad Adenauer’un Türkiye’de sadece organizasyonlara harcadığı parayı hesaplayacak olsak dahi bunu “Türklerin iyiliği” için yapmadıkları çok açık bir şekilde görülecektir. Alman vakıfları diğer bir çok yabancı vakıflar gibi dünya üzerinde 5. kol faaliyeti yürütüyor. “Etki ajanlığı” ve “yasal casusluk” bu tür vakıf ve dernekler için açıklayıcı bir tanımdır.

Tugam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL