KİM KİMDİR

Gülfem Saydan Sanver’in girift bağlantıları

Ekranların neden vazgeçilmez siyasi yorumcusu olduğunu bir türlü anlayamadığımız Gülfem Saydan Sanver’in geçmişini ve girift ilişkilerini inceledik.

Gülfem Saydan Sanver’in girift bağlantıları

Ekranların neden vazgeçilmez siyasi yorumcusu olduğunu bir türlü anlayamadığımız Gülfem Saydan Sanver’in geçmişini ve aile bağlantılarını inceledik.

Sondajı her vurduğumuz yerde ayrı bir makalenin konusu olabilecek ilişki ağlarını tespit ettik.

Şunu söyleyebiliriz ki bazıları için başarı asla tesadüf olmuyor…

Başlayalım;

Gülfem Saydan aslen Mersinli “köklü” bir aileden geliyor. Babası Orhan dedesi ise İsmail Saydan. İsmail Saydan’ın babası Hacı Seydavi dedesi ise Abdülhamid Seydavi.

Aile üyesi Abdülkadir Seydavi ise 1905-1907 yılları arasında Mersin Belediye Başkanlığı yaptı.

Seydavi ailesi Lübnan’ın Sayda kentinden göç etti. Gülfem Saydan’ın baba tarafından ailesi Arap kökenli…

Gülfem Saydan liseyi Sabetaycıların kurduğu Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nde, üniversiteyi de Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde okudu.

gulfem-saydan-sanver
 Gülfem Saydan Sanver

 

Gülfem Saydan’ın uluslararası bağlantıları kuvvetli diyebiliriz. Sanver 12 Kasım 2013 tarihinde Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (IAPC)’nin Yönetim Kurulu’na seçilerek derneğin en genç yönetim kurulu üyesi olmaya hak kazandı.

30’lu yaşlarının başlarında bir kadının bu hızlı yükselmesinde emeği geçen isimlerden biri de Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği’nin (IAPC) İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan FETÖ savunucusu Necati Özkan’dan başkası değildi.

 

necati-ozkan
Necati Özkan

 

Sanver bağlantıları sayesinde Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği’nin her yıl verdiği Pollie Ödüllerini 2015 ve 2020 yılında iki kez kazandı. ComPol dergisi tarafından Dünyanın En Başarılı 100 Stratejisti arasında gösterildi.

Evet, Sanver’in özgeçmişine yazılabilecek daha bir çok ödül ve “başarı hikâyesi” mevcut. Bizce bir üniversite öğrencisinin aldığı seminerleri CV’sine eklemesi kadar değerli olduğu için bu bahsi geçelim.

GÜLFEM SAYDAN, SANVER AİLESİNE GELİN GİDİYOR

Şimdi Gülfem Saydan’ın gelin gittiği Sanver ailesine gidelim…

Gülfem Saydan 2005 yılında Haluk Sanver’in küçük oğlu Selim Sanver ile evlendi. Selim Sanver’in nikâh şahitliğini eski dışişleri bakanı Sabetaycı akrabalık bağları olan Vahit Halefoğlu yaptı.

Selim Sanver

 

Sabetaycı aile kökleri bulunan Sanver ailesi dünyaya adeta “başarılı olmak” için gelmiş bir aile.

Ailenin tanınan en önemli ismi Gülfem Saydan Sanver’in kayınbabası Haluk Sanver. Mason olan Haluk Sanver her Sabetaycı kökleri bulunan aile gibi Dışişleri’nde çalıştı. Şili Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu olarak görev yaptı. Eşi, “cemiyet hayatının önde gelen ismi” Ebru Sanver ise bir dönemin Arnavutluk Fahri Konsolosu’ydu.

Haluk Sanver 1987 yılında Serem Petrol ve Kimya Sanayii Ltd. Şti.’yi kurdu. ABD’li Lubrizol firmasının Türkiye’de tek yetkili temsilcisi olan Serem bugün aynı zamanda İngiliz John Hogg, Finlandiya merkezli Neste Oil ve Pensilvanya merkezli Dynalene firmasının temsilciliğine sahip.

haluk-sanver-ebru-sanver
Haluk ve Ebru Sanver

 

Serem Petrol’ün herhangi bir üretimi yok. Avrupa ve ABD’den ithal ettiği ürünleri burada satıyor. Türkiye’de kapitalizmin şubesi olmak “başarılı işadamı” etiketini almaya yeter de artar bile. Geçelim…

Haluk Sanver 68 yaşında hayatını kaybetti. Sanver, devletin özel izniyle Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in onayıyla TCDD Genel Müdürü olan dedesi Haşim Sanver ve Maliye Müfettişi babası Afif Sanver’in de yattığı Beşiktaş’taki Yahya Efendi Mezarlığı’nda defnedildi.

AİLEDE İNTİHAR VAKASI VAR

Yahya Efendi Mezarlığına geleceğiz… Önce biraz Afif Sanver’den bahsetmek istiyoruz. Afif Sanver 1970 tarihinde intihar ederek yaşamına son verdi.

mehmetafifsanver
Mehmet Afif Sanver

 

4 Şubat 1970 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nin haberi şöyle;

“Devlet Yatırım Bankası Müdür Yardımcısı intihar etti

Devlet Yatırım Bankası Müdür Yardımcılarından Afif Sanver, Şişli Rumeli Cadde’si Baytar Ahmetefendi Sokak Hâşimbey Apartmanının dördüncü katından kendini boşluğa atarak intihar etmiştir. Bir süre önce Ankara’dan İstanbul’a gelen Afif Sanver’in geçirdiği bir sinir krizi sonucu hayatına son vermiş olabileceğini söyleyen polis, soruşturmaya devam etmektedir. 53 yaşında olan Afif Sanver morga kaldırılmıştır. Devlet Yatırım Bankası yöneticileri yaptıkları açıklamada Afif Sanver’in içine kapalı, görevine son derece bağlı, çalışkan ve son derece bilgili bir kişi olduğunu belirtmiştir. “

Bu haber bize kendisi de kripto bir Sabetaycı olan Yalçın Küçük’ün “Türkiye’de önemli intiharlar Sabetaycı ailelerden çıkar” tezini akla getirdi.

“BEYAZ TÜRK” DEĞİLSEN YAHYA EFENDİ’NİN YANINA GÖMÜLEMEZSİN

Yahya Efendi Mezarlığına dönelim..

İbrani asıllı vatandaşların Yahya Efendi Dergâhının mezarlığına gömülmek istediği biliniyor. Cemaat içinde buraya “İkinci Bülbülderesi” muamelesi yapılıyor.

Elbette dergâhta müslümanlar da var ama ibrani asıllılar çoğunlukta…

2001 yılında şüpheli bir trafik kazası sonucu ebedi yurduna göçen Esad Coşan’ın Beşiktaş’taki Yahya Efendi dergâhına defnedilmesi kararını dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer veto etmişti. Kezâ aynı dergâhta yatan eşinin yanına gömülmek isteyen Melek Akar isimli kadının isteği de bizzat Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından engellenmişti.

Düşünün; Nakşibendi tarikatı liderlerinden Esad Coşan dergâha gömülemiyor ama dinle diyanetle, tarikatla pek işinin olmadığını bildiğimiz bir aile sülalece bu “dergâh”ta yatıyor.

Başta dedik ya bu aile başarılı olmak için doğmuş diye…

MASON KAYINBİRADER…

Ailenin bir başka “başarılı” üyesi Gülfem Saydan Sanver’in eşi Selim Sanver’in abisi Remzi Sanver. Selim Sanver babasından kalan Serem Petrolün yönetimiyle ilgilenirken abisi Remzi ise babasından masonluğu devraldı. 20 yaşında adım attığı Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın da “en genç büyük üstadı” ünvanına sahip. Remzi Sanver Sabetaycıların kurduğu Bilgi Üniversitesi’nin de rektörlüğünü yaptı.

remzi-sanver
Remzi Sanver

 

Remzi Sanver bir dönem babası Haluk Sanver’in emriyle Ergenekoncu Mehmet Haberal’ı korumak için İstanbul Üniversitesindeki “biraderlerini” devreye soktuğuna yönelik haberler çıkmıştı.

“Siyasi İletişim Uzmanı” Gülfem Saydan Sanver’in yükselişini izlemeye devam edeceğiz…

Kaynak: Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL