Dış Güvenlik Görüş

Fahrizade suikastinin Türkiye’ye söyledikleri

İran Devrim Muhafızları Komutan Vekili General Ali Fadvi, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin ölümüyle ilgili ortaya attığı iddia dünya gündeminde geniş yankı uyandırdı. Ali Fadvi, bilim adamı Fahrizade’nin uydudan..

Fahrizade suikastinin Türkiye’ye söyledikleri

İran Devrim Muhafızları Komutan Vekili General Ali Fadvi, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin ölümüyle ilgili ortaya attığı iddia dünya gündeminde geniş yankı uyandırdı. Ali Fadvi, bilim adamı Fahrizade’nin uydudan kontrol edilen makineli bir silahla öldürüldüğünü iddia etti. TUGAM bu suikast silahlarıyla ilgili daha önce geniş bir habere imza atmıştı.

İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade Mahabadi, 27 Kasım tarihinde Tahran eyaletinin Abserd bölgesinde suikast sonucu yaşamını yitirmişti.

“13 KEZ ATEŞ EDİLDİ”

Favdi, Mahabadi’nin yanında suikast sırasında 11 korumasının olduğunu belirterek, “Saldırıda öncelikle Nissan marka bir kamyonet korumaları dağıtmak için patlatıldı. Ardından Fahrizade’yi doğrudan öldürmek için 13 kez ateş edildi.” açıklamasında bulundu.

“SİLAH UYDU VASITASIYLA KONTROL EDİLİYORDU”

Favdi ayrıca nükleer fizikçiyi öldürmek için ateşlenen makineli tüfeğin uzaktan kontrol edildiğini ve saldırı sırasında hiçbir insan faktörünün kullanılmadığına ileri sürerek; “Muhsin Fahrizade’ye 13 mermi ateş edildi. Terörist yoktu ve silah uydu vasıtasıyla uzaktan kontrol ediliyordu. Silah gelişmiş bir kamera vasıtasıyla Fahrizade’nin yüzüne zum yapmış ve yapay zeka kullanılmış” dedi.

TUGAM DAHA ÖNCE YAZMIŞTI

TUGAM’da daha önce suikast dronelarla alakalı bir yazı kaleme alınmış ve incelemede geleceğin asimetrik savaş silahı olacak bu droneların suikastlarda çok önemli bir rol oynayacağı belirtilmişti.

Kendi kendine uçan, yüz tanıma özelliği olan ve hedefin kafatasını patlatan bu yeni nesil casus asimetrik savaş cihazları kendisinden daha çok söz ettirecek. Mahamadi suikastıyla bu yeni nesil silahlarla işlenmiş ne ilk ne son suikast olacak.

Türkiye’de de bundan sonra herhangi bir darbe girişimi sırasında etkisiz hale getirmek istedikleri isimleri bu silahlarla ortadan kaldırmaya çalışmaları yabana atılacak bir iddia olmamaktadır. 

Suikast dronelar asimetrik savaşların geleceği haberini okumak ve videosunu seyretmek için tıklayın

Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL