Özel

Ersin Tatar bize iyi gelecek mi?

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu. Tatar, açık açık Rum tezlerini savunan Mustafa Akıncı’yla yarışıyordu. İkinci tura kalan seçimi oyların yüzde 51,74’ünü alarak kazanan Tatar yaptığı konuşmada Türkiye ve Recep..

Ersin Tatar bize iyi gelecek mi?

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu. Tatar, açık açık Rum tezlerini savunan Mustafa Akıncı’yla yarışıyordu. İkinci tura kalan seçimi oyların yüzde 51,74’ünü alarak kazanan Tatar yaptığı konuşmada Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Türk medyasında seçim sonuçları yerli ve milli Tatar’ın Rum tezlerini savunan Federasyonculara karşı galibiyeti olarak yorumlandı.

Özellikle Cumhur ittifakını destekleyenler Mustafa Akıncı’ya karşı Ersin Tatar’ı savunuyordu…
Peki Tatar gerçekten “iyi” mi yoksa “kötünün iyisi” mi?

Ersin Tatar Lefkoşa doğumlu… İngiltere’de Cambridge üniversitesinden mezun oldu. 28 Şubat sürecinde algı operasyonları çeken Show TV’nin genel koordinatörüydü. Ersin Tatar o beğenmediğimiz Reha Muhtar’ın da patronuydu aynı zamanda.

Tatar 2009 – 2013 yılları arasında KKTC’de Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 2018 yılında TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)’nın siyasi uzantısı olarak kabul edilen Ulusal Birlik Partisi’nin başına geçti.
Kıbrıs adasında Rum tezleri doğrultusunda federasyonu savunan, haritalar çizip bol keseden toprak dağıtan, Türkiye’nin garantörlüğünü tartışmaya açan Mustafa Akıncı’ya karşı 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ciddi bir karşı aday olarak görüldü ve az bir farkla da olsa seçimleri kazanmayı başardı.

Ersin Tatar’ın söylemlerini incelediğimiz zaman Rum tezlerine ve federasyona karşı olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. Sonuçlar belli olduktan sonra yaptığı konuşmada da Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selam göndermesi ana akım ve sosyal medyada büyük sempatiyle karşılandı.

Ancak Ersin Tatar’ın seçim bildirgesi aynı şeyleri söylemiyor. Bildirideki maddeler iyi incelendiğinde Tatar’ın da federasyon görüşmelerine kapı açtığı açıkça belli oluyor. İki devletli bir çözümü savunsa da bunu federasyon şemsiyesi altında yapılması gerektiği sonucu çıkıyor. Kıbrıslı Gazeteci Sabahattin İsmail’in de dediği gibi metinde ayrıca “sınır ayarlamaları”ndan bahsediyor. Yani üstü kapalı bir “toprak tavizi.”

Tatar’ın bildirisi medyaya verdiği röportajlar paralelinde net bir şekilde federasyonu reddeden bir üslupla kaleme alınmalıydı. Tatar’ın söylemleri ve seçim bildirgesi arasındaki çelişkileri Türk medyası Mustafa Akıncı gibi bir garabetten kurtulmanın sevinciyle henüz görebilmiş değil. Hem bu bildiri hem de Tatar’ın geçmişine bakıldığında sevinç gösterilerinde aşırıya kaçmamak ve itidali elden bırakmamak gerektiği açıkça belli olmaktadır.

Tugam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL