Haberler

Enerji casusluğu hücresi çökertildi

Türkiye aleyhine enerji casusluğu yapan altı kişilik bir hücre istihbarat tarafından çökertildi. Enerji devi yabancı bir şirket lehine Türkiye’nin enerji ithalatına ilişkin gizli bilgileri sızdıran Emel Öztürk, beş kişilik ekibiyle..

Enerji casusluğu hücresi çökertildi

Türkiye aleyhine enerji casusluğu yapan altı kişilik bir hücre istihbarat tarafından çökertildi. Enerji devi yabancı bir şirket lehine Türkiye’nin enerji ithalatına ilişkin gizli bilgileri sızdıran Emel Öztürk, beş kişilik ekibiyle birlikte casusluk suçundan tutuklandı.

CASUS HÜCREYE SUÇÜSTÜ YAPILDI

Sabah’tan Abdurrahman Şimşek’in haberine göre Türkiye’nin Karadeniz’de Sakarya havzasında şimdilik toplam 405 milyar metreküp doğalgaz kaynağı bulduğu ve Doğu Akdeniz’de de sondaj çalışmaları yürüttüğü çok kritik bir süreçte ülkemiz aleyhine enerji casusluğu yapan bir hücre çökertildi. Türkiye’nin ithalat bilgilerini enerji devi yabancı bir şirkete sızdıran Emel Öztürk adlı enerji şirketi yöneticisi, siyasal ve askeri casusluk suçundan tutuklandı. Öztürk, bir uluslararası özel şirkette genel müdür yardımcılığı yapıyordu, yani şirketin iki numaralı ismi pozisyonundaydı.

YABANCI ŞİRKETE BİLGİLER SIZDIRILDI

Enerji casusluğuna ilişkin ilk ipuçları 6 Nisan 2020’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan bir ihbarın peşine düşülmesi üzerine su üzerine çıktı. 

Konu, espiyonaj (casusluk) kapsamına girdiği için İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı da soruşturma sürecinde savcılığa bilgi ve belge sağladı. 

Soruşturma derinleştirilince şüpheli Emel Öztürk’ün yabancı şirketten 3 kişiyle irtibatlı olduğu belirlendi. Öztürk’ün bu kişilere ülke ekonomimizi derinden etkileyen gizli bilgileri mail yoluyla aktardığı tespit edildi. Şüpheli Öztürk’ün bir elektronik posta yazışmasında “Yabancı dostlarımız bu ayki bilgileri bekliyor” şeklinde yazışması olduğu da saptandı.

BİR CASUSLA SEVGİLİ OLMUŞ

Emel Öztürk’ün ayrıca bir ülkenin başkonsolosluğunda görevli istihbaratçı G.S. isimli şahısla sevgili olduğu ve elde ettiği gizli bilgileri bu şahısla da paylaştığı belirlendi. Öztürk’ün, ilişki yaşadığı istihbaratçı G. S. hakkında “Benimki de ajan” dediği de belirlendi.

Bilgileri sızdıran Öztürk’ün, soruşturmaya konu olan gizli bilgileri kimden ve ne şekilde temin ettiği ile ilgili çalışmalar derinleştirilince de enerji sektöründe çalışan hücrenin diğer üyeleri Serkan Özbilgin, Mustafa F., Murat K., Arzu G. ve Gürcan Ö.’ye ulaşıldı.

Yürütülen soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takip süreçleri tamamlanınca operasyon için düğmeye basıldı. Geçtiğimiz ay gözaltına alınan sanıklar hakkında düzenlenen jet iddianame göre soruşturma kapsamında şahısların e-posta içerikleri ve telefonlarındaki şüphe çeken dokümanlar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne soruldu.

Genel Müdürlük, yabancılarla paylaşılan bilgi ve belgelerin ticari sır kapsamında gizli verilerden oluştuğunu rapor etti. Emel Öztürk’ün irtibatlı olduğu yabancı şahıslar Öztürk’ten Türkiye Cumhuriyeti devletinin günlük doğalgaz tüketim verileri ve doğalgaz ithalat fiyatları gibi gizli bilgileri temin etmesini e-posta ile talep istediler. Öztürk de talep edilen gizli bilgileri temin etmeleri için enerji sektöründe çalışan Serkan Özbilgin ve Mustafa F.’ye talimat verdi.

Özbilgin aylık 1500 TL rüşvet karşılığında Gürcan Ö.’den bilgileri aldığı anlaşıldı. Emel Öztürk’ün talimat verdiği Mustafa F. de başka bir şirket çalışanı Murat K.’yla rüşvet anlaşması yaparak bilgileri topladı.

Emel Öztürk de gizli kalması gereken bilgileri yabancı şirketin yöneticilerine, aylık olarak tablo ve grafikler halinde e-posta yoluyla gönderdi. Yazılan iddianamede “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etmek”le suçlanan şüphelilerin TCK’nın ilgili maddeleri gereğince yargılanmaları talep edildi. Şüpheliler hakkında müebbet hapis ile 21 yıla kadar hapis arasında farklı cezalar istendi. 

MUSTAFA YÜCEL ÖZBİLGİN’İN OĞLU ÇIKTI

Casus hücresinin iki numaralı ismi olan Serkan Özbilgin’le ilgili çok önemli bir detay ortaya çıktı. Serkan Özbilgin, suikasta kurban giden Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin’in oğlu olduğu öğrenildi. Mustafa Yücel Özbilgin, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay 2. Dairesi’nde tetikçi avukat Alparslan Arslan tarafından öldürülmüştü.

GENEL MÜDÜR KAÇTI

Casusluk hücresinin başı olan Emel Öztürk’ün şirketteki genel müdürü pozisyonunda olan Mert Göksu ise deşifre olduklarını anlayarak yurtdışına firar etti. Göksu’nun evinde yapılan arama sonucu dijital verilerine el konuldu.

Casusluk ekibinden Gürcan Ö ise etkin pişmanlıktan yararlanmak istediği için suçlarını tek tek itiraf etti.

Tugam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL