Haberler

Emniyet İstihbarat Dairesini ele geçirmeye çalışanlara ceza

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirmeye çalışan FETÖ’cülere ceza yağdı. “Fuat Avni” mahlasını kullanan Mustafa Koçyiğit müebbet yedi.

Emniyet İstihbarat Dairesini ele geçirmeye çalışanlara ceza

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirme ve ülkedeki tüm istihbarat faaliyetlerini işlevsiz hale getirme çabası gerekçesiyle çoğu İstihbarat Dairenin eski çalışanı 17 sanık hakkında verilen hükümlerin gerekçesi kamuoyuna duyuruldu.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinin kararında, sanıkların darbe girişimi sırasında “yurtta sulh konseyi” üyelerinden Mehmet Partigöç ile irtibatlı oldukları, İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirme ve bütün ülkedeki istihbarat faaliyetlerini çalışmaz hale getirmeye çalıştıkları anlatıldı. 

EMNİYET İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞINA SIZDIRILDILAR

Gerekçeli kararda, sanıkların bizzat Fetullah Gülen’in talimatları doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına sızdırıldığı, bu sayede gizli bilgilere eriştikleri, bu bilgileri “mahrem abi” ve “imamları”na aktardıkları ifade edildi.

EMNİYET İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞINA KAÇAK SUNUCU KOYDULAR

Ayrıca sanıkların İstihbarat Daire Başkanlığı bilgisayarlarına kaçak sunucu yerleştirdikleri ve bu yolla elde ettikleri devlet sırlarını örgüte aktardıkları belirlendi.

FUAT AVNİNİ MÜEBBET YEDİ

Kararda, “Fuat Avni” twitter hesabının kullanıcıları arasında olduğu eski Başbakanlık uzmanı Mustafa Koçyiğit’in örgüt içinde “mühendislerden sorumlu imam” olduğu, bizzat onun emirleri doğrultusunda bilgisayarlara kaçak sunucu kurulduğu ve bilgi aktarımı yapıldığı açıklandı. 

Fuat Avni olarak bilinen Mustafa Koçyiğit ile İstihbarat Daire Başkanlığı eski çalışanı Bülent Günay’ın müebbet hapis cezası aldığı belirtildi.

FETÖCÜ SANIKLARA CEZA YAĞDI

Sanık Haşim Türker 16 yıl 6 ay; eski emniyet müdürü Akif Güngör ile eski mühendisler Nushet Şehmus Mungan, Ahmet Özkan Özalp, Muhammet Serhat Al, Hamdi Özdere ve Hasan Demir’in de 13 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldığı duyuruldu.

Ayrıca Eyüp Liste’nin 10 yıl 6 ay; Gazi Topal, Murat Ahmetoğlu, Reşat Arıkan, Abdullah Öner’in 8 yıl 1 ay 15’er gün, Mahmut Orak, Nazmi Mert ve Yusuf Ziya Sarı’nın 7 yıl 6’şar ay hapse mahkum edildiği belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL