Haberler

Can Dündar’ın mal varlığına el konulacak

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tırlarının durdurulması davasında mahkeme Can Dündar’ın, mal varlıklarına el konulması ve kaçak sayılmasına karar verdi.

Can Dündar’ın mal varlığına el konulacak

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tırlarının durdurulmasına ilişkin davada mahkeme, firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni FETÖ ile iltisaklı Can Dündar’ın, 15 günlük sürede teslim olmaması sebebiyle mal varlıklarına el konulması ve “kaçak” sayılmasına karar verdi.

Ara duruşma İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapıldı. Kırmızı bülten ile iade talebi bulunan sanık Can Dündar’la ilgili, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 247/2-a maddesi gereğince, “15 gün içerisinde mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelmediği, teslim olmadığı taktirde ‘kaçak’ olduğuna dair karar verileceği, gazete vasıtasıyla ve ikametinin kapısına asılmak suretiyle ilan yapılmasına” karar verildiği hatırlatıldı.

Mahkeme heyeti, mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelip teslim olmayan sanık Can Dündar’ın, “kaçak” sayılmasına yönelik hüküm kurdu.

Kaçak Can Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere CMK 247. ve 248. maddeleri uyarınca orantılı olarak el konulmasına da karar veren heyet, böylece sanığa ait olduğu tespit edilen Ankara’nın Çankaya ilçesi Kültür Mahallesi’ndeki bağımsız bölüm, Dikmen Mahallesi’ndeki bağımsız bölüm, Muğla’nın bodrum ilçesindeki ana taşınmaz ve Üsküdar Çengelköy Mahallesi’ndeki ana taşınmazlara CMK’nın 128. maddesi uyarınca el konulmasına hükmetti.

TMSF KAYYUM OLARAK ATANDI

Heyet, sanığa ait el konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarı dikkate alınarak söz konusu malların yönetimi amacıyla TMSF’nin kayyum olarak atanmasını kararlaştırdı. Banka hesaplarına da el konulması için harekete geçildi.

CAN DÜNDAR’IN VİLLASI GÖRÜNTÜLENDİ

Can Dündar’ın Üsküdar Çengelköy’de bulunan ve mahkeme tarafından el konulma kararı verilen villası görüntülendi. Villanın ve bahçesinin kapılarının kilitli olduğu, aynı zamanda villanın boş olduğu da görüldü.

ALMANYA’DAN HAVLADI

Milli İstihabarat Teşkilatı (MİT) tırları davasında suçlu bulunan Can Dündar, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; ”İnsanın asıl ‘ev’i yurdudur. Biz 82 milyon yurttaş, asıl o büyük evi karanlıkta kaybetmek üzereyiz. Şu anda her evden daha önemli bu…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL