Görüş KİM KİMDİR

Bülent Arınç Sabetaycı mı?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek istişare Kurulu üyesi Bülent Arınç bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla yine gündem oldu. Arınç terörist Selahattin Demirtaş’ı överek; “Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim..

Bülent Arınç Sabetaycı mı?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek istişare Kurulu üyesi Bülent Arınç bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla yine gündem oldu. Arınç terörist Selahattin Demirtaş’ı överek; “Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun.” dedi. Arınç ayrıca Gezi Parkı olaylarının finansörü Osman Kavala’nın da serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulundu.

Ak Parti’deki ayrık otu Bülent Arınç Başkan Erdoğan’dan da gelen tepkiler üzerine YİK üyeliğinden istifa etti.

Aslında Bülent Arınç’ın bu çıkışı ne iktidar ne de muhalefet çevresinde şaşkınlıkla karşılanmıştı. Arınç 17-25 Aralık sürecinde FETÖ’ye yapılan operasyonları eleştirmesi nedeniyle Ak Parti’den uzaklaştırıldı. Yargı darbesi başarılı olsaydı ve Erdoğan oyun dışına itilseydi başbakanın Bülent Arınç olacağı partinin üst düzey isimleri tarafından bilinen bir gerçek.

Bülent Arınç’la FETÖ’yü yan yana getiren bir diğer komplo 17-25 Aralık’tan çok önce, 2009 yılında “Kozmik Oda” olayında yaşandı. Bülent Arınç’a suikast girişimi bahanesiyle Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’na bağlı Kozmik Odaya girilmişti. Kozmik Oda soruşturmasını yürüten eski savcı Mustafa Bilgili şu an FETÖ’den tutuklu. Hakim Kadir Kayan ise firari.

Bülent Arınç ilginç bir isim… FETÖ’ye yakınlığı kadar Mustafa Kemal’e de pek hürmet ediyor. Tarihçi Kadir Mısıroğlu bir sohbetinde Arınç ile olan anısını şu sözlerle anlattı; “Bu meclis başkanıydı. Meclisin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Mustafa Kemal’in resminin karşısında ben onu ağlarken gördüm. Bu rol olamaz.”

Refah ve Fazilet Partisi’nde görev yapmış, Ak Parti’nin kurucuları arasında yer almış bir siyasi elbette Mustafa Kemal’e muhabbet besleyebilir. Ama resmî bir ortamda fotoğrafına bakarken ağlaması kabul edelim ki izaha muhtaç bir durum.

“İslamcı” partilerde görev yapmış Bülent Arınç… Aynı zamanda Mustafa Kemal’i fotoğrafına bakarak ağlayacak kadar çok seviyor.. Hem de FETÖ’ye destek veriyor..

Gelin bu ilginç tabloya bir parça daha ekleyelim. Acaba Bülent Arınç Sabetay Sevi’yi de seviyor mu?

Kendisi de Sabetaycı olan Profesör Yalçın Küçük adına “isim-bilim” dediği bir metodolojiyle Sabetaycıları deşifre ediyordu. Aslında “isim-bilim” Yalçın Küçük’ün uydurmasıydı. Kendi cemaatini deşifre ederken kendini gizlemek için kullandığı bir kılıftı. 

Yalçın Küçük Tekeliyet 2 kitabında Arınç’ın bu sözde bilimsel metoduyla Sabetaycı olduğu ima ediyor. İşte o kitaptan Bülent Arınç’la ilgili bazı anektodlar;

….“Sevde” adı dikkat çekicidir; akp reislerinden B. Arınç’ın annesi de “Sevdiye Arınç” olmakla birlikte, “sevde”, “sevdiye” ve “arınç” Türk isim-bilimde bulunamamaktadır.

…Sadece Dervish’ler mi; Bülent Arınç televizyonlara çıkıp sağa sola tehditler savurmuş, fakat “ben sabetayist değilim” dememiştir. Bu üç sözcüğü bekliyoruz. Bu ara, Arınç’tan öğrendik ki Siirt’te “arınç” köyü varmış, demek oralarda Güneş Dil Teorisi hüküm sürmektedir.

…Bayan Tay’ın Bayan Arınç olması onomastique sorunlarımızı çözmek bir yana artırıyor; çünkü evlendiği kimsenin adı “sevdiye” olup, elimizdeki en güvenilir Türk isim sözlüğü sayabildiğimiz A. Erol’un Adlarımız kitabı bu isme yer vermemektedir. Demek ki, çözemediğimiz isimler listesine tay’dan sonra “sevdiye” de eklenmektedir. Ayrıca şimdi Sevdiye’nin de birisi açık ve diğeri örtülü iki fotoğrafına sahip bulunuyoruz. Demek ki sonradan tesettüre geçmiş haldeler. (Eşinin kızlık soyadıdır Tay)

….Bütün bunlar yetmiyor, bir de Bay ve Bayan Arınç’ın kızlarına “Ayşenur” adını verdiklerini tespit ediyoruz ki son derece dikkat çekicidir. Bay ve Bayan Arınç’larda, sorunlu olmayan bir isim bulamıyoruz. Bu aile sanki bir isim bilmecesidir.
Ayşe adı İslamda çok önemliydi ve ancak sabetayizmde de önem kazanmıştı; Sabetay Sevi’nin Müslümanlığa geçmiş görünen eşlerinden birisinin aldığı isimdir; bu nedenle de sabetayizmin şem hakodoş saydığı isimler arasındadır. Sabetayistler gem “ayşe” olarak ve hem de “nur” ile birleşik halde, “Ayşenur” şekliyle bu adı yaygın olarak taşımaktadırlar.

…Diğer işaret değişmelerinin önemsizliğini, “arınç” ve “enç” sözcüklerine değinerek gösterebiliriz; “ınç” ve “enç” sözcüklerinin aynı olma ihtimali yüksektir. Meclis Başkanı Bülent Arınç, aslı “Buland” idi, ile “enç” veya “tayanç” soyadları Türkçe sözlüklerde yer almıyorlar…

Uğur İpekçi’nin 14 Mayıs 2003 tarihinde yayınlanan Habertürk Gazetesi’nde yer alan yazısını şu şekilde;

“TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı Habertürk’teki Basın Kulübü’nde izledim.
Sayın Arınç, üç saati aşan program esnasında sadece bir kez sinirlendi. O da ‘Siz Sabetaycı yani Yahudi Dönmesi bir ai­leden mi geliyorsunuz’ sorusu yöneltildiğinde.
Niye bu kadar sinirlendiğini ben pek anlayamadım.
‘Değiliz’ deyip tartışmayı bitirebilirdi. Ancak demedi. Onun yerine hep başka şeyler söyledi.
Ve hep sinirli konuştu.
Sabetaycılık meselesinde bu kadar hassas olan Bülent Arınç’ın, ‘Sabetaycıların okulu’ olarak bilinen Fevziye Mektep­leri ile birlikte, Nişantaşı’nda sergi açılışı yapacak olmasına ne buyurulur?

FETÖ’ye olan yakınlık, Mustafa Kemal’e duyduğu sevgi, İslamî partilerde siyaset yapması ve son olarak Sabetaycı iddiaları…

Bülent Arınç Sabetaycı mı değil mi bilinmez. Sabetaycı kökenli bir aileden doğmuş ama sonradan samimi müslüman da olmuş olabilir. Kalplerin içini yalnız Allah bilir. Ancak bizim zâhirde gördüğümüz Arınç’ın Başkan Erdoğan ve Ak Parti’ye atılmış büyük bir kazık olduğu gerçeğidir. Bu ayrıca Erdoğan’ın da ne kadar yakın markaj altında olduğunu da gösteren bir tablo.

Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL