Görüş Silahlanma

Bireysel silahlanmanın önemi

Bireysel silahlanma 15 Temmuz darbe girişiminden sonra medyanın sıkça gündemine taşıdığı bir mevzu haline geldi. Muhalif çevreler bireysel silahlanmanın artmasından duydukları rahatsızlıkları çeşitli vesilelerle gündeme taşırken iktidar ve iktidara yakın kesimler bu..

Bireysel silahlanmanın önemi

Bireysel silahlanma 15 Temmuz darbe girişiminden sonra medyanın sıkça gündemine taşıdığı bir mevzu haline geldi. Muhalif çevreler bireysel silahlanmanın artmasından duydukları rahatsızlıkları çeşitli vesilelerle gündeme taşırken iktidar ve iktidara yakın kesimler bu konuda düşündüklerini muhalefet kadar açık bir şekilde dile getir(e)memektedir.

Devletin ve vatandaşların bireysel silahlanma konusundaki tavrı geçmişten günümüze pek farklılık göstermemiştir. Osmanlı yönetimi 19. yüzyıla kadar evlere yaptığı teftişlerle bireysel silahlanmanın önüne geçmeye çalıştı. Ancak bu tarihten sonra silah teknolojisi ve sanayiindeki hızlı gelişme halkın kolay bir şekilde silah edinmesinin önünü açtı. O güne kadar denetimlerle bireysel silahlanmanın önemli ölçüde önüne geçen Osmanlı Devleti artık sadece kullanım alanlarını denetleyecek duruma gelmişti. Özellikle düğünlerde havaya sıkılan kurşunlara büyük cezalar kesiliyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bireysel silahlanmadan doğacak cinayet ve yaralamaları engellemek için silah alım satımında belirli kriterler ortaya koymuştur. Silah satın almak için ruhsat almak yasal zorunluluktur. Ruhsatlar da bulundurma ve taşıma ruhsatı olarak ikiye ayrılıyor. Taşıma ruhsatı almak bulundurma ruhsatı almaktan 3 kat daha pahalı. Bulundurma ruhsatı aldığınız taktirde silahınızı eviniz veya iş yerinizden dışarı çıkartamıyorsunuz. Poligona veya tamir ettirmeye götürmek için de bağlı bulunduğunuz emniyet biriminden yol nakil belgesi almanız gerekiyor.

2020 yılı silah ruhsatları ücretleri aşağıdaki gibidir;

Silah Bulundurma Ruhsatı

5 YIL / 2.230.80 ₺

Silah Taşıma Ruhsatı

5 YIL / 6.971.00 ₺

Yivli Av Tüfeği Taşıma Ruhsatı

5 YIL / 6.971.00 ₺

Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi

5 YIL / 54,00 ₺

Türkiye’de özellikle darbe girişiminden sonra yivsiz av tüfeği satışlarında büyük patlama yaşandı. Hem tüfek hem ruhsat ücretinin ucuz olması sebebiyle vatandaşlar vatan ve nefs müdafaası için yivsiz av tüfeklerine yöneldi.

Medyada yer alan rakamlara göre artık her 4 evin 1’inde silah mevcut. Vatandaşların olası bir darbe sırasında ve akabinde kendisini, ailesini ve ülkesini korumak için silah edinmesi doğal ve elzem bir davranış haline gelmiştir. Bu durum orduya, emniyete ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) veya SADAT gibi kurum-kuruluşlara bırakılamayacak derecede mühimdir.

Silahların kolay alınıp satılması elbette ki yaralama ve cinayetleri kolaylaştırabilir. Devlet buna karşı aldığı tedbirleri arttırmalı; ruhsat alınırken şahısların psikolojik rahatsızlıklarının olup olmadığı, ailesi ve çevresiyle ilişkileri uzmanlar tarafından araştırılmalıdır.

Sabetaycı Atatürkçü Terör Örgütü (SATÖ) darbesinde darbecilere karşı vatandaşların kendisini, dinini, ailesini ve vatanını koruması için bireysel silahlanma son derece gereklidir. 

tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL