Haberler Silahlanma

Beyazıt Karataş: “Türkiye S-400’leri aktifleştirdi”

Beyazıt Karataş Ulusal Kanal’da Sinem Fıstıkoğlu’nun sunduğu Haftasonu programına evinden konuk oldu. Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş Rusya’dan satın alınan S400’lerin aktif olduğunu söyledi. Karataş, S400’leri tartışmanın güvenlik açısından sakıncalarını anlattı…

Beyazıt Karataş: “Türkiye S-400’leri aktifleştirdi”

Beyazıt Karataş Ulusal Kanal’da Sinem Fıstıkoğlu’nun sunduğu Haftasonu programına evinden konuk oldu. Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş Rusya’dan satın alınan S400’lerin aktif olduğunu söyledi.

Karataş, S400’leri tartışmanın güvenlik açısından sakıncalarını anlattı. Karataş şunları söyledi;

“Bir yıl önce S400’lerin ilk bataryası Türkiye’ye geldi. Böyle stratejik bir sistemin alınması siyasi bir karar gerektiriyordu. Biz S400’ler ‘aktif edilsin mi edilmesin mi’ diye tartışığımız sürede Türkiye vakit kaybediyor. Bu tartışmalar Türkiye’nin caydırıcılığını etkiliyor. S400’ler zaten aktif. Siz bu sistemleri aktif edip etmediğinizi tartıştığınız sürece harekât görevleri yapmasını engelliyorsunuz.”

“SİSTEMLER AKTİF”

“Sistemler aktif, bunu nereden biliyoruz? Çünkü eğitimi yapılıyor. Sistem kapalıyken eğitim yapamazsınız. Radarını döndürmeden personeli eğitemezsiniz.”

KARATAŞ F-35 PROJESİNE KARŞI

Karataş, 5. nesil savaş uçağı F35 başta olmak üzere ABD’nin savunma projelerinde yer almanın Türkiye açısından zararlarına değindi.

Karataş şunları söyledi;

“F35 uçağının 5. nesil olarak adlandırılan sistemlerinin üretici açısından kontrol edilebilirliği karşımıza çıkaracak. Yani siz bu uçağı istediğiniz gibi kullanamazsınız. Uçağın bütün kontrolü ABD şirketinde, ABD’de bulunacak. F35 uçaklarıyla ABD’ye bağımlı hale geliriz. Buradan sesleniyorum ayağınıza pranga vurmak için terör örgütlerini destekleyen PKK’dan önce Asala’ya destek veren ABD’nin peşine takılmayalım.

İddia ediyorum F35’lerle PKK’ya harekat yaptırmazlar. F35 ile Suriye ve İran’a karşı harekat yapabilirsiniz ama Yunanistan’a karşı kullandırmazlar.”

“KENDİ MİLLİ MUHARİP UÇAĞIMIZI ÜRETMELİYİZ”

Karataş Türkiye’nin MİLGEM projesinde olduğu gibi kendi imkanlarıyla muharip uçağını geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi

“Ben bir sade vatandaşım. Ben Türk vatandaşı olarak, emekli bir asker olarak diyorum ki F35’lere Türkiye’nin 50-60 milyar doları gidecek. Üstelik bu bizi ABD’ye daha fazla bağımlı kılacak. Bu saadet zincirini kırmak için güzel bir fırsat ele geçti. Türkiye bu parayı kendi 5. nesil muharip savaş uçağını geliştirmek için kullanmalı.

Dünyanın sayılı havacılık altyapısına sahip bir ülkeyiz. Bu projeyi yapabilecek bir yönetim oluşturulmalı. Önce inancınız olacak. İnançlı olmak projeyi bitirmenin yarısıdır. Halk da da inanç var. Vatandaşların büyük bölümü milli muharip uçağını üretmemiz gerektiğiniz düşünüyor. Vatandaş sizden bu uçağı uçurmanızı bekliyor. MİLGEM güzel bir örnek.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL