Görüş Haberler

Bakanlık Ünlü’nün sözleri üzerine harekete geçti

Ahmet Mahmut Ünlü’nün sözleri sonrası bakanlık harekete geçti. Cübbeli Ahmet’in ifade ettiği gibi selefi dernekler silahlanıyor mu?

Bakanlık Ünlü’nün sözleri üzerine harekete geçti

Ahmet Mahmut Ünlü’nün sözleri sonrası harekete geçti…

Geçtiğimiz günlerde Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün, vermiş olduğu bir röportajda selefi derneklerin silahlanadığını ve savcıların kendisini çağırması halinde il il belirterek 150 isim vermeye hazır olduğunu söylemesi, kamuoyunda tartışılmaya başlamıştı.

TERÖR VE İSTİHBARAT BİRİMLERİ TAHKİKATA BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı, Ünlü’nün sözlerinin ardından açıklama yaptı. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından yapılan açıklamada, “Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı kayıtsız kalmamız mümkün değildir.” diyerek “Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır.” açıklamasında bulundu.

Twitter’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1. Bakanlığımızca, bugüne kadar selefi derneklerle ilgili yapılan denetimlerle birçok dernek kapatılmış, birçoğuna para cezası uygulanmıştır. İç Güvenlik Stratejileri Başkanlığı’nca da konunun önemine binaen 1,5 yıllık kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

2. Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı da kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Md.lüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır.

3. Mesele aynı hassasiyetle takip edilmeye devam edilecek, idari ve adli süreçler işletilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

AHMET MAHMUT ÜNLÜ  NE DEMİŞTİ?

Cübbeli Ahmet, tarikatların örgütlendiğini ilk olarak CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünde ekrana gelen Tarafsız Bölge programında açıklamıştı.

O gün devlete sızmak isteyen tarikatların olduğunu ifade eden Cübbeli Ahmet, selefi akımların da fazlasıyla yükselişte olduğunu, bunun önüne geçilmesinin gerektiğini savunup şu ifadeleri kullanmıştı;

“Şimdi 3 tane tehlike var. Cemaatlerden mutlaka istihbaratın bildiği dış güçlerden emir alan, dış güçlerle görüşen.. Amerika’yı katmıyorum. Amerika zaten belli. Rusya, Almanya ekolleri var. Şimdi bunların bulunması lazım. Karakoldan başlıyor, Yargıtay’a kadar birbirini tanıyan silsilesi var. Onlar hükümeti de tutmaz. Selefi derneklerin mutlaka kontrol edilmesi lazım. Silahlanmanın önüne geçilmesi lazım.”

Ahmet Mahmut Ünlü daha sonra yaptığı açıklamada ise;

“Şahıslar pompalı mompalı. İç savaşa hazırlanıyorlar. Özellikle Batman, Adıyaman taraflarında çok selefi akım var. Selefi tarafıyla İran yanlısı Şii tarafın çatışması hazırlanıyor. Barut gibi. Bu silahlanmayı durdurun. Yarın bu işin önünü alamayız. Birisi ‘şeyhim ‘ diye cihat ilan edecek, öbürü Mehdiyim diyecek. Birbirine öldürür bu müslüman millet. Asker bunları vurmak zorunda kalacak. İzmir kaynıyor. Bunlar nasıl müsaade ediliyor. Mutlaka kontrol edilmesi lazım. Savcılar beni çağırsalar ne biliyorsunuz, hangi silahlanma konusunda sen böyle şeyler söylüyorsun, hangi dernekler, hangi yapılar dese ben en azından 150’sinin ismini vermeye hazırım’ dedi. Yani savcıların kendisini çağırmasını beklediğini ifade etti. Bana göre bilgisine mutlaka başvurulmalıdır.”

TUGAM ANALİZİ

Ahmet Mahmut Ünlü’nün özellikle ikinci açıklaması eksik olsa da çok önemli. Ülkedeki tüm marjinal gruplar iktidar bayrağını ele geçirmek için iç savaş ve kargaşa ortamı bekliyor.

Türkiye yabancı devletlerin kuşatmasıyla yıkılacak bir ülke olmadığından silahlı marjinal grupların önünü açacak kıvılcımı içeriden ateşlemeye çalışacaklar. Bunun da yolu darbe veya Gezi Parkı gibi isyan girişimlerinden geçiyor.

Peki Selefi gruplar olası bir kargaşa için “pompalı mompalı” hazırlık yapıyor da Sünni gruplar yapmıyor mu? Cemaatlerden kaç tanesi ortalık karıştığında vatan millet savunması için kaç tanesi de şeyhini mehdi ilan etmek için dışarı çıkacak biliyor muyuz?

Darbe veya isyanla ortalık karıştırıldığında iktidar kavgasına giren sadece dini gruplar olmayacak elbette. Sabetaycı Atatürkçü Terör Örgütü’nün (SATÖ) planladığı darbe/isyan girişiminde Kemalistler darbecileri veya isyancıları direkt olarak desteklerken, CHP’nin silahlı kanadı DHKP-C ise ortalıkta dehşet saçacak. Millet ittifakı, terör örgütü PKK’ya doğuda toprak vaadi karşılığında batıda silahlı güçlerine yardım etmesini talep edecek. İrili ufaklı grupların da dökeceği kanla kargaşa çok büyüyecek. Ülke bölünmeye ve batı müdahalesine açık hale gelecek.

Tüm bu kötü senaryoların yaşanmaması için istihbarat ve emniyet birimlerinin aldığı önleyici tedbirlerin yanı sıra muhakkak en kötü senaryoya göre de hareket etmek gerekli. Sivil iktidara bağlı halk kitlelerinin de olağandışı bir durumda uyum içinde düşmanla mücadele etmesinin önü çok geç kalınmadan açılmalıdır.

Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL