Haberler

Bağdat ve Erbil Pkk’ya karşı birleşti

Irak merkezî hükümeti ile IKBY arasında BM gözetiminde imzalanan ve terör örgütü PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığını sonlandırmayı hedefleyen anlaşma, Bağdat ve Erbil yönetimleri açısından da PKK’nın bölgede istikrarsızlık kaynağı..

Bağdat ve Erbil Pkk’ya karşı birleşti

Irak merkezî hükümeti ile IKBY arasında BM gözetiminde imzalanan ve terör örgütü PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığını sonlandırmayı hedefleyen anlaşma, Bağdat ve Erbil yönetimleri açısından da PKK’nın bölgede istikrarsızlık kaynağı olduğunu bir kez daha gösterdi.

IKBY’de yüzlerce köyü işgal eden, halktan haraç alıp keyfine göre kontrol noktaları kuran ve geçen sene bir Türk diplomatı Erbil’de şehit eden terör örgütü, bölgeyi istikrarsızlaştırma girişimini ileri aşamalara taşıyor. 8 Ekim günü Duhok’ta Barzani’nin KDP’sine üye Gazi Salih İlhan’ın PKK tarafından öldürülmesi, IKBY’li yetkililerce terör eylemi olarak nitelendirildi ve karşılıksız bırakılmayacağı bildirildi.

Ayrıca KDP’li IKBY Başbakanı Mesut Barzani’nin Erbil’de terör saldırısı hazırlığındaki çok sayıda PKK’lının yakalandığını duyurması, KDP-PKK gerginliğini zirve noktasına çıkardı. Bu da yetmedi PKK’nın Erbil yönetiminin enerji ihracatını durdurmak için petrol boru hattına saldırması gerginliğin çatışmaya dönüşme ihtimalini akıllara getirdi.

KDP- PKK ANLAŞMAZLIĞI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Arap Baharı’nın etkisiyle Suriye’nin kuzeyinde oluşan yönetim boşluğunu değerlendirerek bölgeye konuşlanan terör örgütü, buradaki “kanton” projesini Irak ve IKBY arasındaki tartışmalı bölgelerden Sincar’a ve IKBY’nin sınır köylerine kadar genişletme çabası içine girdi.

Sincar’daki yerel güçleri Irak’taki İran yanlısı Haşdi Şabi tarafından maaşa bağlanan PKK, ABD’nin Suriye’de kendisine sağladığı lojistik ve askeri destek-koruma sayesinde, IKBY ve KDP üzerindeki baskısını da giderek artırıyor.

Terör örgütünün KDP’yi çevreleme faaliyetlerine hız vermesi, IKBY’nin Türkiye’nin PKK karşıtı operasyonlarına önce zımni sonra ise açıktan destek vermesine sebep oldu.

SİNCAR ANLAŞMASI PKK’NIN VARLIĞINI ZORA SOKABİLİR

BM himayesinde imzalanan ve Türkiye’nin de destek verdiği Bağdat ile Erbil arasındaki Sincar anlaşmasından sonra PKK’nın Irak’taki varlığı zora girdi. Birçok konuda kalıcı bir uzlaşmaya varamayan Bağdat ve Erbil yönetiminin PKK’nın bölgedeki varlığını sonlandıracak Sincar anlaşmasında hemfikir olması ve bu anlaşmanın uluslararası destek görmesi, terör örgütünü bölgede zora soktu.

Öte yandan, Sincar anlaşması dolayısıyla, Bağdat-Erbil-Ankara arasındaki ilişkilerin güçleneceği ve Sincar’ın “ikinci Kandil” olmasına izin verilmeyeceği belirtiliyor.

Tugam.org

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL