Dış Güvenlik Haberler

Azerbaycan’a düzenlenen saldırının şifreleri

Azerbaycan yine Ermenistan’ın saldırısına uğradı…

Azerbaycan’a düzenlenen saldırının şifreleri

Azerbaycan yine Ermenistan’ın saldırısına uğradı…

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın cephe hattı boyunca geniş çaplı saldırı düzenlediğini duyurdu. Sadece askeri mevziler değil sivil yerleşimler de hedef alındı ve bazı sivillerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ermeni askerlerinin, ateş açarak saldırıya geçmesi üzerine Azerbaycan ordusu karşı atak başlattı. Cephe hattında şiddetli çatışmaların devam ederken Azerbaycanlı yetkililer Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Ankara yönetiminden Erivan’a çok sert tepki geldi.

SALDIRININ HEDEFLERİNDEN BİRİ DE TÜRKİYE

Rusya, Çin, Belarus, İran, Pakistan, Ermenistan ve Myanmar’ın katıldığı Kafkasya 2020 tatbikatı Rusya’nın güney – kuzey Kafkasya bölgelerindeki Kapustin Yar, Aşuluk, Adanak ve Prodboy poligonlarında ve Karadeniz ile Hazar Denizi sularında düzenlendi.

Tatbikatın bitiminden bir gün sonra ise Ermenistan Azerbaycan’a saldırı düzenledi. Tatbikata katılan ülkelere baktığımızda Azerbaycan ve Türkiye’yi hedef alan cephenin çok genişlediği görülüyor. Bunun yanına şüpheliler listesine Fransa, ABD, Yunanistan ve PKK’yı da ekleyebiliriz. Burada Rusya’ya ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Moskova yönetimi sanki Paşinyan’ı cezalandırmış gibi. Ermenistan’a destek vermiyor. Önümüzdeki günlerde Rusya’ya rağmen Paşinyan’ın koltuğunu koruması zor gibi görünüyor.

Olağan şüphelilerden en göze batan Fransa ve ABD… Büyük resme bakınca saldırı üzerindeki ABD – Çin kavgasını görmekle birlikte Türkiye’nin de dikkatinin Doğu Akdeniz meselesinden çevrilmek istendiği aşikâr. Türkiye’ye karşı cephe üstüne cephe açıyorlar. Yakın bir zamanda Balkanları da karıştırıp Türkiye’ye karşı bir cephe daha açma ihtimali hiç de azımsanacak gibi durmuyor. 

Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL