Dış Güvenlik Haberler

Akdeniz’de lojistik liman kuruluyor

Türkiye’nin ulusal savunmasına yönelik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, Oruç Reis ve Yavuz gemileri Doğu Akdeniz’deki enerji araştırmalarını devam ettirirken savaş gemilerinin ihtiyaçları için KKTC’de “lojistik liman” inşa edecek. Gazimağusa veya..

Akdeniz’de lojistik liman kuruluyor

Türkiye’nin ulusal savunmasına yönelik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, Oruç Reis ve Yavuz gemileri Doğu Akdeniz’deki enerji araştırmalarını devam ettirirken savaş gemilerinin ihtiyaçları için KKTC’de “lojistik liman” inşa edecek. Gazimağusa veya İskele’de liman inşaası için çalışmaların etüt aşamasında olduğu belirtiliyor. Etüt çalışmalarından sonra adımlar hız kazanacak.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yetki alanlarında savaş gemileri eşliğinde, Yavuz sondaj gemisi de Kıbrıs açıklarında Kuzey Kıbrıs’ın ruhsat verdiği bölgelerde doğalgaz arama ve hidrokarbon arama çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle Doğu Akdeniz’de bölgede son zamanlarda artan hareketlilik Türkiye’yi yeni arayışlara itti. Başta ABD, İsrail ve Fransa’nın Güney Kıbrıs’ta askeri üs edinme çalışmaları Türkiye’nin arayışlarında çok etkili oldu. Adada askeri bir liman için önceki yıl ilk görüşmeler başlamıştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir ekip bu amaçla KKTC’ye gitmiş ve ilk görüşmeleri gerçekleştirmişti.

GAZİMAĞUSA YA DA İSKELE

Tansiyonun son yıllarda giderek yükseldiği Doğu Akdeniz’de Fatih sondaj gemisinin çalışmalara başlamasıyla birlikte bölgede bulunan savaş gemilerinin lojistik anlamda güçlendirilmesi kararı alınmıştı.

Buna göre savaş gemilerinin KKTC’de Gazimağusa veya İskele ilçelerinde ikmal yapabileceği bir liman için yer tespit çalışması yapıldı. Türkiye’yi, KKTC yönetimi deniz limanı konusuna destekliyor. Gazimağusa veya İskele’de bir deniz limanı kurulması konusundaki çalışmalara başlandı. Yeni Şafak’ın haberine göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın lojistik liman için bir planlama yaptığı ve çalışmaların etüt aşamasında olduğu kaydedildi. Etüt çalışmaları sonrasında adımların hızlanacağı ifade ediliyor.

STRATEJİK HAMLE

Doğu Akdeniz’deki haklarımızın ve bölgede bulunan savaş gemilerinin çalışmalarının aksamaması için KKTC’de ikmal limanı konusunda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Lojistik limanın inşa edilip kullanılmaya başlanmasıyla birlikte Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi karşısına alan ülkelere net bir mesaj daha verilecek.

NAVTEX UZATILDI

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına 27 Ağustos’a kadar devam edeceği duyuruldu. Oruç Reis’in sismik çalışma yürüteceği alan için 27 Ağustos’a kadar devam edecek yeni Navtex ilan edildi. Bu kapsamda görev süresi 4 gün daha uzatılmış oldu.

Tugam.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL