Dış Güvenlik Haberler

ABD’den Türkiye karşıtı PKK hamlesi

TSK’nın Kandil, Avaşin, Zap ve Hakurk’a yoğunlaştırdığı operasyonlar nedeniyle nefes alamaz hale gelen PKK, Kerkük etrafında konumlanmaya başladı. Örgüt tedavi merkezileri ile lojistik üslerinin yerini de değiştirdi. Pençe Kartal operasyonu..

ABD’den Türkiye karşıtı PKK hamlesi

TSK’nın Kandil, Avaşin, Zap ve Hakurk’a yoğunlaştırdığı operasyonlar nedeniyle nefes alamaz hale gelen PKK, Kerkük etrafında konumlanmaya başladı. Örgüt tedavi merkezileri ile lojistik üslerinin yerini de değiştirdi.

Pençe Kartal operasyonu haritasından bölgenin coğrafyası

Türkiye’nin Kandil bölgesine yönelik sınır ötesi operasyonlarını artırması sonrasında PKK yöneticilerinin bir araya gelemediği bu yüzden PKK’nın son dönemde ABD desteğiyle Kerkük etrafında yapılandığı öğrenildi.

VİRÜS PKK’YI DA VURDU

PKK’da Kovid-19 salgını yaşandığı, çok sayıda yöneticinin virüse yakalandığı şu anda da 2 üst düzey yöneticinin tedavi altında olduğu ortaya çıktı.

PKK’DAN ÖNCE DAEŞ’i SALIYORLAR

ABD PKK’yı eliyle bölgedeki etkinliğini sağlamlaştırmak için harekete geçti. DAEŞ’in Musul’u kontrol altına aldıktan sonra Mahmur ve Kerkük’e yönelmesi üzerine, PKK’yı aynı bölgeye sevk etti. ABD nereyi işaret ederse DAEŞ orayı hedef aldı. Bugün gelinen noktada ise DAEŞ tehdidi ortadan kalmasına rağmen PKK’nın bölgedeki varlığı devam ediyor.

Kerkük ve Musul’a bağlı Mahmur bölgesinde son iki yıldan bu yana PKK’nın hareketliliğinin artarak devam etmesi üzerine Türkiye Bağdat’taki muhataplarına 14 kez uyarıda bulundu. Ancak Irak yönetimi ülke genelindeki istikrarsızlık gerekçesiyle hamle yapmadılar. Erbil yönetimi ise “Kontrolümüzdeki bölge değil” açıklaması ile üç maymunu oynamayı tercih etti..

TOPLANTI BİLE YAPAMIYORLAR

Bunun üzerine TSK Haziran 2018’den bu yana Kandil, Avaşin, Zap ve Hakurk gibi bölgelere yönelik özellikle SİHA’larla  sık sık operasyonlar düzenlemeye başladı. Örgütün lider kadrolarına yönelik düzenlenen 22 operasyondan önemli sonuçlar alındı.

PKK ise, artan baskılar neticesinde örgütün arşivini Kandil’in güneyindeki Halepçe’ye yakın alanlara taşıdı. Yöneticiler yani elebaşılar ise artık asla bir araya gelmiyor ve toplanmıyor. Terör örgütü 7 aydan beri toplantı yapamıyor.

KONUMLARINI DEĞİŞTİRİYORLAR

Terör örgütü PKK, TSK’nın Kuzey Irak’taki pozisyonunu dikkate alarak, lojistik ve tedavi merkezlerinin konumlarını değiştirdi. Buna göre PKK’nın Zap bölgesinde bir, Tola Şehidan’da bir, Dergala hattında bir, Kerkük-Leylan hattında bir, Mahmur bölgesinde iki, Sincar bölgesinde bir adet olmak üzere tedavi merkez bulunuyor. Örgüt lojistik üslerini ise 12 ayrı noktaya taşıdı.

PKK KÜRT PARTİLERİN REKABETİNDEN FAYDALANIYOR

ABD’nin PKK’yı kendi bölgelerine yerleştireceğini fark eden Erbil yönetiminin ise bu durumdan rahatsız olduğu biliniyor. Bu yüzden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi son zamanlarda PKK’nın lojistik geçişlerine izin vermeme eğilimine girdi. Ancak bölgedeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) rekabetinden faydalanan PKK yöneticileri ise geçişlerini aksatmandan sürdürüyor.

PKK’nın Kerkük ve Mahmur’da kurduğu sağlık merkezlerinde örgütün üst düzey yöneticileri tedavi görüyor. Örgütün 27 önemli ismi Kovid-19 tedavisi gördü, 2 yönetici de halen tedavi altında.

TIBBİ CİHAZLAR TÜRKİYE’DEN

Öte yandan PKK’nın tedavi merkezlerindeki tıbbı cihazların da Türkiye’den getirildiğini belirtiliyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre söz konusu merkezlerdeki tüm yastık başı monitörler Ankara İskitler merkezli bir şirketten getirildi. Kerkük ve Mahmur’da kurulan sağlık merkezinin yatak başı monitörleri, ameliyatlarda kullanılan kesim cihazları Türkiye’den Suudi Arabistan merkezli bir şirket tarafından satın alındı. İskitler merkezli şirket Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından takibe alınınca şirket imalatı durdurdu. Tabelasını indirdi. İlaçlar ise maliyetinin düşük olması nedeniyle Bağdat’tan temin ediliyor. İhtiyaçların temininde kullanılan şirketlerin FETÖ ile de irtibatları var. Ankara merkezli şirket sahipleri ile aracılığı yapanlar arasında FETÖ’nün “Irak İmamı” Talip Büyük de yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL