Dış Güvenlik Haberler

ABD Türkiye sınırına yakın bölgede askeri üs kuruyor

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon özellikle son dönemde oldukça yüksek. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hakkını araması ve son Ayasofya hamlesi Atina yönetiminden gelen küstah açıklamaların sayısını arttırdı. ABD TARAFINI BELLİ ETTİ..

ABD Türkiye sınırına yakın bölgede askeri üs kuruyor

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon özellikle son dönemde oldukça yüksek. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hakkını araması ve son Ayasofya hamlesi Atina yönetiminden gelen küstah açıklamaların sayısını arttırdı.

ABD TARAFINI BELLİ ETTİ

İki ülke arasındaki gerilimin perde arkasında rol oynayan Amerikalılar, tarafını açık bir şekilde belli etti. Yunanistan’a destek olan Amerikan yönetimi, Türkiye sınırına yakın Dedeağaç’ta deniz ve hava üssü kurdu. Atina yönetimi Lozan’a göre askersiz olması gereken bölgede ABD’ye üs verdi.

HELİKOPTER, ASKERİ ARAÇ, MÜHİMMAT

Amerikan ordusu, askeri araçlar ve mühimmatları üsse indirdi. Üssün açılış törenine, Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos da katıldı.

YIĞINAK TAM ANLAMIYLA 2019 YILINDA BAŞLADI

ABD’nin Dedeağaç’a yaptığı askeri yığınak tam anlamıyla 2019 yılında başladı. ABD ilk etapta 700 zırhlı araç ve 2 bin asker yığdı. Haritaya bakında ABD’nin Türkiye’yi kuşatma altına aldığı bariz bir şekilde görülmekte.

DEDEAĞAÇ’A RADAR SİSTEMİ

Dedeağaç’taki limana uzun süredir ilgisi olan Amerikalılar, bölgeye yeni nesil radar sistemi kurma kararı almıştı. Meriç bölgesiyle kuzey Ege adalarını tarayabilecek, hava ve karadan ses ve görüntü tespiti yapacak kapasitedeki radar sistemi faaliyete geçtiğinde Boğazlardaki hareketliliğin her an gözlemlenebileceği belirtiliyor. Toplanan veriler önce Dedeağaç Limanı’ndaki merkeze ardından da Atina ve ABD karargahlarına gönderilecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL