Özel

ABD seçimlerinin bize söyledikleri

ABD seçim sonuçları henüz resmi olarak netleşmiş olmasa da Trump ve Biden arasındaki yarışı Biden’ın kazandığı görünüyor. Okyanus ötesinden gelen son izlenimler bu şekilde… Trump’ın iddiası ise seçimin çalındığı yönünde…..

ABD seçimlerinin bize söyledikleri

ABD seçim sonuçları henüz resmi olarak netleşmiş olmasa da Trump ve Biden arasındaki yarışı Biden’ın kazandığı görünüyor.

Okyanus ötesinden gelen son izlenimler bu şekilde…

Trump’ın iddiası ise seçimin çalındığı yönünde…

Cumhuriyetçiler hile yapıldığını, oyların çalındığını ve ölülerin oy kullandığını delilleriyle öne sürüyor. Trump bu işin peşini bırakmayacağım diyor.

Bazı yorumcuların bu işin sonu ya karakolda ya da mahkemede biter sözü haklı çıktı gibi. Donald Trump Yüksek Mahkemeye gidecek ama oradan da bir sonuç çıkması zor.

Trump kaybetti gibi…

Ya da Biden’ı kazandırdılar…

4 yıl başkanlık yapan Trump’ın önceliği Ortadoğu değil kendi ülkesi oldu. Pentagon’un hırsını belli bir noktaya kadar yatıştırdı. “Make America Great Again” sloganıyla çıktığı yolda “kalkınma, yatırım, iş gücü, altyapı” anahtar kelimeleriydi. Buna karşılık Demokratların adayı Küreselci Biden ise “dolar basma, IMF ve FED” den öteye gidemedi.

Buna rağmen Trump medyanın desteğini hiçbir zaman alamadığı gibi sürekli engellemelere takıldı. Geldiğimiz son noktada canlı yayın konuşmaları bile kesiliyor.

Küreselciler ABD’nin ipini Biden eliyle kesecek. Biden’ın yapacakları ülkeyi hiper enflasyona sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır. Joe Biden’ın seçilmesi Türkiye için ilk etapta zorlayıcı olsa da ilerleyen süreçte ABD’nin güçten düşmesiyle çarkların lehimize dönmesi kuvvetle muhtemel.

Hangi aday gelirse gelsin Türkiye’nin Suriye, Irak, Azerbaycan, Libya ve Doğu Akdeniz özelindeki dış politika stratejisi değişecek değildir. Ankara uzun zamandır okyanus ötesine göre siyaset belirlemiyor.

Gelelim ABD seçimlerinin bizi ilgilendiren ikinci ve gözden kaçan asıl kısmına… Sosyal medya sansürüne…

Trump ana akım medyanın engellemesi kadar sosyal medyanın da engelleriyle karşılaştı. En büyük sansür ise seçim gecesi Twitter’ın Trump’ın tweetlerini sansürlemesiyle yaşandı.

ABD Başkanı Trump seçmenine ve dünyaya ulaşmada zorluk çekiyordu…

ABD sermayesiyle kurulan Twitter kendi başkanına bunu yapıyorsa başka ülkelere neler yapmaz..

Ak Parti’yi destekleyen hesapların daha çok engellendiği ve erişim verilmediği bilinen bir gerçek. Seçimlerden önce bu engellemelerin arttığı biliniyor.

Seçim sürecinde yaşanacak bir sorun telafi edilebilir.

Asıl mesele herhangi bir darbe kalkışması ve isyan sırasında yaşanacak olanlar…

Sosyal medya Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve çevresindekilerin mesajlarını engelleyebileceği gibi daha vahimini de yapabilir: BAŞKANIN HESABINDAN SAHTE PAYLAŞIMLAR DA ATABİLİRLER…

Mesela Recep Tayyip Erdoğan yazmış gibi “darbe teşebbüsü olduğu yönündeki iddialar doğru değildir. Her şey kontrolümüz altındadır.”

Ya da “Kalkışma kontrol altına alınmıştır. Evde kalın” gibi mesajlar.

15 Temmuz kalkışma gecesi ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’dı. O dönem sıkça “Obama’nın darbeden haberi yoktu. Bu darbenin planlayıcısı Joe Biden’dır” iddialarını hatırlayın. Biden bunu söylemleriyle de tescil eder gibi davrandı o süreçte.

Washington yönetimiyle aynı amaca kilitlenmiş küresel sermayenin yapacağı operasyonların haddi hesabı yok…

Yıllarca Türkiye’nin yerli bir sosyal medyaya sahip olması gerektiği söylendi. Ancak bu iş sanıldığı gibi kolay değil. 200 bin kullanıcıya ulaşan yerli sosyal medya sitesi Yazbee “hizmet sağlayıcı tarafından faturaları ödenemediği için” kapatıldı.

Bu tarz yazılım projelerinin devlet desteği alması şart. Bakmayın global sosyal medya sitelerinin “garajda bulduk” tarzı süslemelerine. Hepsi istihbarat servislerinin veya oligarkların kontrolünde. Aslına bakarsanız adına “liberalizm” dedikleri sistem koca bir göz boyamadan ibaret.

Sosyal medya devlerinin Türkiye’ye temsilci ataması bizim açımızdan avantajlı bir adım olacak. Bundan sonrası da hem devletin hem de kullanıcıların dikkatli olmasını gerektiriyor. Darbe veya isyan anında resmi hesaplardan atılacak anormallik kokan mesajlara ayrı bir gözle bakılması elzem.

Tugam.org

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL